Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Alzheimer Hastaları İçin Yoga Etkinliği: Alzheimer'ı Durduruyor

Alzheimer hastaları ve yakınları Adana'da yoga etkinliğinde buluştu. Yoga, Alzheimer hastalığını önlemede ve hızını azaltmada önemli bir rol oynuyor. Fiziksel aktivite ve diyetin bir arada uygulanması daha iyi sonuçlar veriyor.

Yayın Tarihi: 26.10.2023 10:39
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Alzheimer Hastaları İçin Yoga Etkinliği: Alzheimer'ı Durduruyor

Alzheimer’ı durduruyor.

Sabah yapın Alzheimer hastaları sabah yogasında buluştu. Saba yogasının Alzheimer hızını azalttığı bildirildi. Adana'da Alzheimer hastaları ve yakınları fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek için yoga etkinliğinde buluştu.

Adana'da Alzheimer Hastaları ve Yakınları Yoga Etkinliğinde Buluştu

Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Ahmet Evlice, "Dünya genelinde Alzheimer hastalığında egzersiz yapanlarla yapmayanların karşılaştırıldığı çalışmalar var. Buna göre egzersiz yapanların beyninin daha çok korunduğu, beyinde küçülme durumunun hızının azaldığı gösterilmiş. Hiçbir aktivitede bulunmayan kişilerde ise beyindeki küçülme hızlanıyor" dedi.

Fiziksel Aktivite ve Diyet Alzheimer Hastalığını Önlemede Önemli Rol Oynuyor

Fiziksel aktivite ile birlikte diyeti bir arada yapanlarda daha iyi sonuçlar ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Ahmet Evlice, "Açık havada, böyle güzel bir yerde buluşmak, karşılıklı sohbet etmek hastalarımıza iyi geliyor. Ayrıca hem fiziksel egzersiz hem de diyet birleştiğinde Alzheimerı önlemede ciddi önleyici bir etki yarattığını söyleyebilirim. Bunun dışında hastalarımıza haftada 3 gün yarım saat, 45 dakika yürüyüş öneriyoruz. Yoga da bir fiziksel aktivitedir. Dünya genelinde yapılan çalışmalar fiziksel aktivitelerin Alzheimer hastalığını önlemede ve Alzheimer olduktan sonra da bellek gelişiminde çok etkili olduğunu gösteriyor. Alzheimer hastalığında egzersiz yapanlarla yapmayanların karşılaştırıldığı çalışmalar var. Buna göre; egzersiz yapanların beyninin daha çok korunduğu, beyinde küçülme durumunun hızının azaldığı gösterilmiş. Hiçbir aktivitede bulunmayan kişilerde ise beyindeki küçülme hızlanıyor" diye konuştu.