Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bağırsak Sağlığı ve Cilt Problemleri Arasındaki İlişki

Egzama, akne, sivilce gibi cilt problemleri birçok kişinin hayatını zindana çevirebiliyor. Uzmanlara göre egzama probleminin altında yatan önemli nedenlerden biri ise bağırsak sağlığıyla ilgili. Bağırsaklar için en önemli takviye ise probiyotikler sayesinde alınıyor. Uzmanların bağırsak florası için önerdiği probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili rol oynuyor. Yoğurt ise egzama probleminde, bağırsak florasında ve daha birçok sağlık sorununu ortadan kaldırmada etkili bir ilaç görevi görüyor.

Yayın Tarihi: 28.10.2023 22:55
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Bağırsak Sağlığı ve Cilt Problemleri Arasındaki İlişki

Egzama, Akne ve Sivilce ile Mücadelede Bağırsak Sağlığı Önemli

Egzama, akne, sivilce gibi cilt problemleri birçok kişinin hayatını zindana çevirebiliyor. Birçok farklı ürün kullanılsa da genellikle verimli sonuçlar vermiyor. Uzmanlara göre egzama probleminin altında yatan önemli nedenlerden biri ise bağırsak sağlığıyla ilgili.

Doktorlar, egzamayı iyileştirebilmek için öncelikle bağırsak sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bağırsaklar için en önemli takviye ise probiyotikler sayesinde alınıyor. Bağırsak florasında oluşan problemler cilt rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Bu nedenle cildiniz için kullandığınız çeşitli kremler işe yaramayabilir. Bu durum için öncelikle bağırsak sağlığının uzmanlar tarafından kontrolü şart.

Probiyotiklerin Rolü

Uzmanların bağırsak florası için önerdiği probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili rol oynuyor. Bu güçlendirici etki oluşacak herhangi bir probleme yakalanma riskini minimumda tutuyor. Bağırsakları iyileştirmeye yarayan probiyotikler deri florasını onarma etkisine sahip. Özellikle akne, egzama ve atopik dermatit rahatsızlıklarının tedavi sürecinde probiyotik tüketimi oldukça önemli.

Neredeyse herkesin severek tükettiği yoğurt güçlü probiyotiklerden biri olarak bilinir. Yoğurt bağırsak florasını dengeleyerek iyileştirmede birebir etki sağlar. Buna bağlı olarak egzama problemi de önlenebilir. Gülü probiyotik olan yoğurt, düzenli tüketildiğinde bağırsaklarda oluşan problemler nedeniyle cilde yansıyan sorunları azaltmada etkili olur. Derideki su kaybını azaltır ve UV ışınlarının yol açtığı cilt sorununu giderebilir. Probiyotik takviyeleri vücudun sindirim sistemine etki ederek iyi bakterileri korur ve iyileştirir. Bakterileri dengelemeye yarayan probiyotikleri en çok yoğurt, kefir, sirke, turşu gibi yiyeceklerden karşılayabilirsiniz.

Alerjik Bireyler ve Bağırsak Florası

Uzmanlar, alerjik bünyelerin altında yatan asıl problemin bağırsak florasından kaynaklı olduğunu belirtiyor. Her alerji tipinde olmasa da günümüzde yaygınlaşan alerjik bünyelerin bağırsak florasının dengesizliği temelli olduğu ortaya çıkıyor. Probiyotikler ise dengesizliği düzenleyerek ciltte oluşan alerjik reaksiyonların ve egzamanın ortadan kalkmasını sağlıyor.

Yoğurdun Etkisi

Egzama, her ne kadar cilt üzerinde gerçekleşiyor gibi görünse de bağırsak ile yakından bir alakası mevcut. Bilinen probiyotiklerin başında gelen yoğurt ise egzama probleminde, bağırsak florasında ve daha birçok sağlık sorununu ortadan kaldırmada etkili bir ilaç görevi görüyor. Yoğurdun içinde bulunan faydalı bakteriler özellikle egzama ve cilt kızarıklıklarını gidermede etkilidir. İçerisindeki bol protein cildin kendini yenilemesini sağlar. Uzmanlar, yoğurdun her yaşta tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Sindirim sistemini iyileştiren bu besin, vitamin içeriği sayesinde saç, kemik, cilt, mide sağlığına faydalı etkiler sağlıyor. Kalorisi oldukça düşük olan bu besin ara öğünler için de hem sağlıklı hem de kurtarıcı bir seçenek olabiliyor. Orta ebatlı bir yoğurdun genellikle 120 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ev yapımı yoğurt tüketmek diğer yoğurtlara göre çok daha faydalı. Cilt hassasiyetlerini ortadan kaldıran yoğurt, birçok aniden belirginleşmeye başlayan cilt ve saç sorunlarının önüne geçebilir. Bağırsağı ve sindirim sistemini dengeleyerek yaşadığınız cilt sorunlarını ortadan kaldırmak için güçlü bir kalkan olacaktır. Probiyotik gıdaları tüketme sıklığı ise ürünlere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak öğle ve akşam öğünlerinize mutlaka 1 kase yoğurdu dahil edebilirsiniz.