Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bolu'da Soğuk Algınlığına İyi Gelen Ihlamur Yoğun İlgi Görüyor

Bolu'da son zamanlarda hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte, soğuk algınlığı hastalıkları arttı. Öksürük, grip, boğaz ağrısı gibi şikayetleri olan vatandaşların birçoğu aktarlarda soluğu alıyor. Gribal hastalığa yakalanan vatandaşları, içince rahatlatan ürün olarak bilinen ‘ıhlamur’ Bolu’da yoğun ilgi görüyor. 50 gramı 20 liradan satılan, dalından yeni toplanan ıhlamur tezgahta yerini aldı.

Yayın Tarihi: 21.10.2023 17:59
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Bolu'da Soğuk Algınlığına İyi Gelen Ihlamur Yoğun İlgi Görüyor

Bolu'da Soğuk Algınlığına İyi Gelen Ihlamur Yoğun İlgi Görüyor

Bolu’da son zamanlarda hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte, soğuk algınlığı hastalıkları arttı. Öksürük, grip, boğaz ağrısı gibi şikayetleri olan vatandaşların birçoğu aktarlarda soluğu alıyor. Gribal hastalığa yakalanan vatandaşları, içince rahatlatan ürün olarak bilinen ‘ıhlamur’ Bolu’da yoğun ilgi görüyor. 50 gramı 20 liradan satılan, dalından yeni toplanan ıhlamur tezgahta yerini aldı.

İYİ UYUTUR, RAHATLATIR, TERLETİR

Türkiye’de gribal hastalığı olan çoğu vatandaşın ıhlamurda çare aradığını ifade eden Mehmet Karaman, Gribal hastalığı olanların ilk tercih ettiği ürün ıhlamurdur. Türk milletinin hep öyledir yani senelerden beri, ilk müracaat ettiği ürün ıhlamur. Öksürüğü olan, grip olan. Soğuk algınlığı, öksürük için. İyi uyutur, rahatlatır, terletir dedi.

50 GRAMI 20 TL

Vatandaşın talebinin artmaya başladığını ifade eden Aktar Mehmet Karaman, Vatandaşın talebi yavaş yavaş artmaya başladı. Ama kışa doğru daha çok artar. 50’şer gramlık poşetlere ıhlamurları dolduruyoruz. 50 gramlık poşeti, 20 liraya satıyoruz. Fiyatları normal, bir bardak çay zaten 20 lira. 50 gramlık poşetten, 20-25 bardak ıhlamur çıkar. Yeni ürünler geldi. Bunlar yeni ürün şu anda sattıklarımız. Tezgahta yerini aldı. Kış hastalıkları için adaçayı, zencefil, zerdeçal kullanabilirler. Onlar da iyidir. İnsanların en çok tercih ettiği kış hastalıkları için ıhlamur diye konuştu.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur çayı, genellikle ağacın çiçek ve yapraklarından yapılsa da bazı bölgelerde ağacın kabuğu da çay olarak hazırlanmak amacıyla kullanılır. Ancak ıhlamur ağacının şifalı bitki olarak tüketilmesi anlamında en değerli bölgesi çiçekleridir.

Ihlamur çayı, hoş kokulu ve lezzetli bir içecektir. Ayrıca, birçok faydası da vardır.

Ihlamur çayının faydaları şunlardır:

  • Grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir: Ihlamur çayının, öksürük ve balgam söktürücü etkisi vardır. Ayrıca, ateş düşürücü özelliği de vardır.
  • Sakinleştirici ve stres gidericidir: Ihlamur çayının, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Bu nedenle, uykusuzluk çeken kişiler tarafından da tüketilebilir.
  • Sindirim sistemini düzenler: Ihlamur çayının, sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır. Bu nedenle, gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Ihlamur çayının, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Bu nedenle, özellikle kış aylarında tüketilmesinde fayda vardır.

Ihlamur Nasıl Tüketilir?

Ihlamur çayı, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Ihlamur çayı yapmak için, 1-2 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeğini bir fincan kaynar suya ekleyin ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayı süzün ve ılık veya soğuk olarak tüketin.

Ihlamur çayı, genel olarak güvenli bir içecektir. Ancak, hamile ve emziren kadınların ıhlamur çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.