Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bu Belirtiler Varsa Böbrekleriniz İflas Ediyor Olabilir!

Vücuttaki değişimlerin alarm niteliğinde olduğunu ifade eden uzmanlar, böbrek hastalıklarının belirtilerinin erken aşamalarda göz ardı edilebildiğini vurguladı. Uzmanlar, böbrek rahatsızlıklarına ilişkin belirtileri sıralayarak bu durumların dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 20:52
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Bu Belirtiler Varsa Böbrekleriniz İflas Ediyor Olabilir!

Vücuttaki Değişimlerin Alarm Niteliğinde Olduğunu Unutmayın

Vücuttaki değişimlerin alarm niteliğinde olduğunu ifade eden uzmanlar, bu belirtilerin dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Toplumda sıklıkla görülen böbrek hastalıklarının belirtileri konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, bunların erken aşamalarda önemsiz sanılarak göz ardı edilebildiğini vurguladı.

BU 5 BELİRTİYE DİKKAT!

Uzmanlar böbrek rahatsızlıklarına ilişkin belirtileri sıralayıp bu durumlardan muzdarip olan kişilerin doktora görünmelerini vurguladı.

1. Uyku Apnesi Sorunu Yaşıyorsanız Harekete Geçin!

Böbrekler olması gerektiği şekilde filtre işlevini yerine getiremezse, idrarla atılması gereken zararlı maddeler (toksinler) kanda bulunmaya devam ederler. Bu da uyumayı oldukça zorlaştırır. Kronik böbrek hastalığı ile obezite arasında da bir bağlantı vardır ve uyku apnesi adı verilen sorun, kronik böbrek hastalarında genel nüfusa oranla daha sık görülür.

2. Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı

Sağlıklı böbrekler birçok önemli görev üstlenirler. Vücuttan atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırırlar, kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardım ederler, kemiklerin güçlü kalmasını sağlarlar ve vücudun mineral dengesini korurlar. Böbrekler kandaki mineral ve besin dengesini sağlayamazsa ortaya çıkan kuru ve kaşıntılı cilt sorunu, çoğu zaman kronik böbrek hastalığının eşlik ettiği mineral ve kemik hastalığının habercisi olabilir.

3. Kronikleşen Halsizlik

Böbrek işlevlerindeki ciddi bir azalma, kanda zararlı madde (toksin) ve kirlilik oranını arttırır. Bu da kişilerde yorgunluk, zayıflık ve dikkat toplamada zorlanmaya neden olur. Böbrek hastalığının yol açtığı bir diğer sorun ise güçsüzlüğe ve yorgunluğa neden olan ve “anemi” adı verilen kansızlıktır.

4. Ayak Bileklerinde Şişlik!

Azalan böbrek işlevleri sodyum tutulumuna, dolayısıyla ayaklarınızın ve ayak bileklerinizin şişmesine neden olur. Eller ve ayak parmakları gibi uç organlardaki şişlikler, kalp hastalıklarının, karaciğer hastalıklarının ve kronik bacak damarı hastalıklarının belirtisi de olabilir.

5. Sıklıkla Kramp Girmesi

Vücudun sıvı ve mineral (elektrolit) dengesizliği, böbreklerin işlev bozukluğunun bir sonucu olabilir. Örneğin düşük kalsiyum düzeyi ve iyi kontrol edilemeyen fosfor, kas kramplarının oluşmasına katkıda bulunabilir.

BU BELİRTİLERİ DE GÖZ ARDI ETMEYİN

Böbrek hastalarının muzdarip olduğu diğer yaygın belirtiler:

  • İdrar miktarının azalması
  • Bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda vücuttaki fazla suyun böbrekler tarafından dışarı atılmamasından kaynaklanan şişme
  • Açıklanamayan nefes darlığı
  • Aşırı uyuşukluk veya yorgunluk
  • Kalıcı mide bulantısı
  • Akıl karışıklığı
  • Göğüste ağrı veya basınç