Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Cengiz Kurtoğlu'nun Hakaret ve Darp Davası Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıl Sarıyer’de bir doğum günü partisine katılan şarkıcı Cengiz Kurtoğlu, aynı masada oturduğu iş insanı Mustafa Can ile tartışmaya başladı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesinin ardından yüzünden yaralanan Mustafa Can, karakola giderek şikayetçi oldu. Şikayetin ardından Cengiz Kurtoğlu hakkında “basit yaralama” ve “hakaret” suçlarından 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Yayın Tarihi: 12.10.2023 15:08
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Cengiz Kurtoğlu'nun Hakaret ve Darp Davası Devam Ediyor

Sanatçı Cengiz Kurtoğlu'nun Hakaret ve Darp Davası

Geçtiğimiz yıl Sarıyer’de bir doğum günü partisine katılan şarkıcı Cengiz Kurtoğlu, aynı masada oturduğu iş insanı Mustafa Can ile tartışmaya başladı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesinin ardından yüzünden yaralanan Mustafa Can, karakola giderek şikayetçi oldu. Şikayetin ardından Cengiz Kurtoğlu hakkında “basit yaralama” ve “hakaret” suçlarından 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bugün görülen duruşmaya sanık Cengiz Kurtoğlu avukatıyla birlikte katıldı. Mustafa Can ise duruşmaya katılmadı. Daha önceki celselere katılmadığı için hakkında zorla getirilme kararı ola Cengiz Kurtoğlu duruşmada ilk kez savunma yaptı.

Sanık Kurtoğlu'nun Savunması

Olay günü Tolga Yüce’nin ısrarı sonrası doğum günü partisine katıldığını söyleyen Cengiz Kurtoğlu, kendisine Cem Yılmaz, Sezen Aksu gibi ünlü isimlerin partiye katılım sağlayacaklarını söylendiklerini fakat gittiğinde ortamın bambaşka olduğunu söyledi. Olay anı masada oturduğu sırada Mustafa Can’ın önce kendisine nereli olduğunu sorduğunu anlatan Kurtoğlu, “Benim yüzüme bakarak Orhan Gencebay’a ‘çingene’ dedi. Sonra konuyu İbrahim Tatlıses ve Ümit Besen’e getirdi. Sonrasında da, ‘Bunların hiçbiri sanatçı değil. Türkiye’nin tek sanatçısı Ciguli’dir’ deyip kahkaha atmaya başladı” dedi. Mustafa Can’la sözlü tartışma yaşadıklarını anlatan Cengiz Kurtoğlu, “Karşılıklı bağrışmalarımızı da oldu. Hakaret olup olmadığını hatırlamıyorum. Fiziksel bir temasım olmadı. Sonra ben mekandan ayrıldım” dedi.

Mahkeme Kararı

Mahkeme hakimi Kurtoğlu’na, “Soruşturma aşamasında verdiğiniz ifadede elinizle ittirdiğinizi söylüyorsunuz. Demek ki fiziksel temas var. Şu anda da temas olmadı dediniz. Ayrıca ifadenizde, ‘Elimle ağzını kapatarak ittirdim. Tırnağım çizmiş olabilir’ demişsiniz” dedi. Bunun üzerine Cengiz Kurtoğlu, “Evet orada verdiğim ifade doğrudur. Elimle ittirdim” dedi. Savunmanın ardından söz verilen Mustafa Can’ın avukatı ise Cengiz Kurtoğlu’nun suçtan kurtulmaya yönelik savunma yaptığını belirterek, “Olayda haksız tahrik yoktur. Kamera kayıtlarında önce sanığın saldırısı var. Görüntülerde 5-6 kişi sanığı zor tutuyor” dedi.

Savcının Talebi

Alınan beyanların ardından duruşma savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı, Cengiz Kurtoğlu’nun haksız tahrik altında, “basit yaralama” ve “hakaret” suçlarından 5 aydan 1 yıl 9 aya kadar hapis cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın ardından Cengiz Kurtoğlu’nun avukatına savunma için süre veren mahkeme duruşmayı erteledi.