Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Google, Geçiş Anahtarlarını Tercih Ediyor

Google, kullanıcılarına geçiş anahtarlarını tercih etmelerini teşvik ediyor. Geçiş anahtarları, şifre hatırlama ve değiştirme gibi adımları atlamayı sağlayarak hızlı ve güvenli bir oturum açma deneyimi sunar.

Yayın Tarihi: 10.10.2023 23:18
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Google, Geçiş Anahtarlarını Tercih Ediyor

Google Hesabında Geçiş Anahtarı Dönemi

Google, kullanıcıların Google hesaplarındaki şifrelerden vazgeçerek, cihazlarınızda yerleşik olarak bulunan pin, yüz veya parmak izi kimlik doğrulamasını kullanan hızlı, güvenli ve şifresiz bir yaklaşım olan geçiş anahtarlarını tercih etmelerini teşvik ediyor. Bugünden itibaren Google, kullanıcılarından varsayılan olarak bir geçiş anahtarı oluşturmaları isteyecek.

Geçiş anahtarları şifre hatırlama ve değiştirme gibi can sıkıcı adımları atlamamızı sağlıyor. Google’ın bu hamlesi sonrasında kullanıcılar böylece kurulum işlemi için hesap ayarlarında manuel olarak arama yapmak zorunda kalmayacaklar.

Sektör genelindeki hedef, eninde sonunda geçiş anahtarlarını yeni oturum açma standardı haline getirmek olsa da, Google geleneksel şifrelerin “biz bu dönüşümü yaparken hala hayatımızın bir parçası olmaya devam edeceğini” söylüyor. Dolayısıyla, kullanıcılar Google hesaplarında geleneksel şifrelerle oturum açmayı tercih edebilir ve hesapları için “mümkün olduğunda şifreyi atla” seçeneğini devre dışı bırakarak geçiş anahtarlarını kullanmaktan tamamen vazgeçebilirler.

Geçiş Anahtarları Nedir?

Geçiş anahtarları, geleneksel parolaları cihazınızın kendi kimlik doğrulama yöntemleriyle değiştirebilmenizi sağlar. Bu şekilde, iPhone'unuzda Face ID'yi, Android telefonunuzun parmak izi sensörünü etkinleştirerek veya bir bilgisayarda Windows Hello ile Gmail, PayPal veya iCloud'da oturum açabilirsiniz. WebAuthn (ya da Web Authentication) teknolojisi üzerine inşa edilen bu sistemde, bir geçiş anahtarı oluşturduğunuzda iki farklı anahtar üretilir: biri hesabınızın bulunduğu web sitesi ya da hizmet tarafından saklanır, diğeri ise kimliğinizi doğrulamak için kullandığınız cihazda saklanan özel bir anahtardır.