Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Hollywood'da Türk Sineması Rüzgarı

Türk yapımları Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Hollywood’u aydınlatacak olan 'Hollywood Türk Film ve Drama Günleri' etkinliği 4-5 Kasım tarihlerinde Los Angeles'da gerçekleşecek. Etkinlikte Atatürk filminin dünya prömiyeri yapılacak ve Türk sinemasının önemli isimleri Hollywood'da boy gösterecek. Ayrıca, paneller ve gösterimler de etkinlik kapsamında yer alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın desteklediği etkinlik, Türk hikayelerini küresel sahnede tanıtmayı amaçlıyor.

Yayın Tarihi: 04.11.2023 01:25
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Hollywood'da Türk Sineması Rüzgarı

Hollywood’da Türk sineması rüzgârı

Türk yapımları Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Hollywood’u aydınlatacak. ‘Hollywood Türk Film ve Drama Günleri’ 4-5 Kasım tarihlerinde Los Angeles’da gerçekleşecek. Etkinliğin açılışı, Disney Plus kanalının yayınlamama kararına tepkilerle gündeme gelen ´Atatürk` filminin dünya prömiyeriyle yapılacak. Sony Stüdyoları’nın ev sahipliği yapacağı etkinlikte Aras Bulut İynemli, Engin Altan Düzyatan, Meryem Uzerli, Kerem Bursin, Aslıhan Güner gibi isimler Hollywood’da Türk sineması rüzgârı estirecek.

Atatürk filminin dünya prömiyeri

Etkinliğin açılışı, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve mirasını yansıtan, Disney Plus kanalının yayınlamama kararına tepkilerle gündeme gelen ve dün bütün Türkiye’de vizyona giren ´Atatürk` filminin dünya prömiyeriyle yapılacak. Prömiyere Atatürk filminin başrol oyuncusu Aras Bulut İynemli ve yönetmen Mehmet Ada Öztekin de katılım sağlayacak.

2 günlük etkinlikte paneller ve gösterimler

Dünyanın en ikonik film merkezlerinden Sony Stüdyoları’nın ev sahipliği yapacağı 2 günlük etkinlikte seçkin yapımların gösterimlerinin yanı sıra yaratıcı zihinlerin bağlantı kuracağı paneller de yer alacak. Organizasyonun ikinci gününde de ikinci sezonu GAİN’de yayınlanacak olan ‘Şahsiyet’ dizisinin ilk bölüm gösterimi de gerçekleşecek.

Türk hikayeleri küresel sahnede

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın desteklediği, Dijital platform ‘GAİN’in ana sponsorluğunu üstlendiği heyecan verici etkinlik, televizyon ve sinemanın evrensel dilini kullanarak Türk hikayelerini küresel sahnede tanıtmayı amaçlıyor. Etkinlik kapsamında ‘Voice of Vision’ paneli de düzenlenecek.

Ünlü isimlerin katılımı

Sunuculuğunu Fadik Sevin Atasoy’un yapacağı organizasyona Türkiye’den Engin Altan Düzyatan, Meryem Uzerli, Kerem Bursin, Aslıhan Güner, Mert Kılıç gibi sinema ve dizi dünyasının önemli isimler katılırken, yurtdışında yaşayan Mehmet Okur ve Yeliz Okur gibi isimler de olacak. Davetliler dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck tarafından hazırlanacak özel bir konsept ile ağırlanacak.

Sinemanın kült yapımları

İlk yılında eski ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, ünlü oyuncu Jacqueline Bisset, Altın Küre başkanı Meher Tatna ve Akademi üyelerinin katılım sağladığı organizasyonun bu yılki konukları arasında da iş insanları, akademisyenler, dizi ve sinema sektörünün önde gelen isimleri yer alacak. Emmy ödüllü, Oscar adayı yapımcı Cindy Cowan’ın da katılacağı etkinlikle, sinemanın kült yapımlarına imza atan Sony Stüdyoları’nda Türkiye rüzgarı esecek.

Kültürel alışverişi teşvik etmek

Festival Direktörü Elif Zorlu Tapan, Los Angeles’da düzenlenen ‘Hollywood Türk Film ve Drama Günleri’ etkinliği için, “Türk yapımlarını Hollywood`un kalbine taşımak, Los Angeles`da bulunan izleyicileri Türkiye’nin sanatsal ifadelerini keşfetmeye davet etmek, sinema ve televizyonun büyüsünü kutlarken kültürel alışverişi teşvik etmek istiyoruz” dedi.

Festival Başkanı Barbaros Tapan ise “Bu etkinlikleri yalnızca sinema ya da televizyonun kutlanması olarak görmemeliyiz, bu birliktelikler sinemanın evrensel diliyle toplumun itici güçleri olarak da görev yapıyor, diyaloğu teşvik etmek için güçlü platformlar yaratıyor. Cumhuriyet’imizin 100. Yaşında ülkemizin birbirinden değerli yapımlarını, oyuncularını, sektörün önde gelen isimlerini global arenada buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.