Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Honda Civic Geri Çağırma Programı: Kaza Riski Oluşturan Üretim Hatası

Türkiye'de de çok satan otomobiller arasında yer alan Honda Civic ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Japon otomobil devi, 2022 ila 2024 yılları arasında üretilmiş olan Civic'lerde önemli bir sorun olduğunu açıkladı. 175 bin adet otomobil için geri çağırma programı oluşturan şirket, Civic'leri inceleyecek. Honda'nın geri çağırma programı sadece ABD'deki araçlar için geçerli ve 4 Aralık itibarıyla başlayacak.

Yayın Tarihi: 27.10.2023 11:14
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Honda Civic Geri Çağırma Programı: Kaza Riski Oluşturan Üretim Hatası

Honda Civic Geri Çağırma Programı: Kaza Riski Oluşturan Üretim Hatası

Türkiye'de de çok satan otomobiller arasında yer alan Honda Civic ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Japon otomobil devi, 2022 ila 2024 yılları arasında üretilmiş olan Civic'lerde önemli bir sorun olduğunu açıkladı. 175 bin adet otomobil için geri çağırma programı oluşturan şirket, Civic'leri inceleyecek.

Honda'nın yaşadığı sorun, markanın tedarikçileri arasında yer alan Hitachi Astemo Americas isimli şirketten kaynaklandı. Honda genel merkezine verilen bilgi sonrasında da geçtiğimiz ay, inceleme başlatıldı. Honda, Civic'lerde gerçekten de üretim hatası yaşandığını tespit etti ve bundan kaynaklı olarak da geri çağırma programı başlattı.

Honda Civic sahiplerini kaza riskiyle karşı karşıya bırakan problem, kremayer dişlilerinden kaynaklanıyor. Bu dişlilerin yanlış strok uzunluğunda monte edilmesi, ön tekerleklerin olması gerekenden çok daha fazla dönmesine sebep oluyor. Elbette bunun yol açabileceği bazı sorunlar var. Mesela fazla dönen tekerlek, alt süspansiyona temas etmesi nedeniyle zedelenebilir. Bu da lastiğin patlamasına ve dolayısıyla kazaya yol açabilir. Öte yandan; kusurlu üretim nedeniyle aracın yol tutuşunda bozulmalar da yaşanabilir.

Yapılan açıklamalara göre Honda'nın geri çağırma programı sadece ABD'deki araçlar için geçerli ve 4 Aralık itibarıyla başlayacak. Şirket, bu tarih itibarıyla 2022 ila 2024 model Honda Civic sahiplerine ulaşacak. Honda, üretim hatasının hangi ülkeleri etkilediğine ilişkin bir açıklama yapmadı.