Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Koronavirüs Geçirenlere Kötü Haber! Hemen Kontrol Edin Kanserin Habercisi Olabilir

Koronavirüs geçirenlerde görülen hastalıklar artıyor! Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, Tromboz hastalığının kanser işareti olabileceğini belirtti. Tromboz vakalarında son 3 yılda artış gözlemlendi. Derin Ven Trombozu veya Tromboflebiti tetikleyen durumlar ve kanser hastalığı belirtileri hakkında bilgi verildi. Hareketli bir yaşam tarzı ve düzenli sağlık kontrolü önemli.

Yayın Tarihi: 13.10.2023 11:15
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Koronavirüs Geçirenlere Kötü Haber! Hemen Kontrol Edin Kanserin Habercisi Olabilir

Koronavirüs Geçirenlere Kötü Haber! Hemen Kontrol Edin Kanserin Habercisi Olabilir

Tüm dünyada milyonlarca kişinin ölmesine neden olan pandemi etkisini hala sürdürürken koronavirüs geçirenlerde görülen hastalıklar artıyor! İlk olarak 2019 yıl sonunda Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve bir anda tüm dünyaya yayılan koronavirüs hastalığı büyük bir korku ve panik yaşatmıştı. Tüm dünyaya yayılan ve milyonlarca insanın ölmesine neden olan koronavirüs hastalığı Türkiye'de de etkili olmuş, aşılama başlayana kadar hayat durma noktasına gelmişti. Hastalık yeni varyantlar ile bir kere daha endişe yaşatırken koronavirüs geçirenlere yeni bir uyarı daha yapıldı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur Covid-19 geçirenlere yönelik yeni uyarılarda bulundu.

Koronavirüs Geçirenler Dikkat! Yeni Kanser Belirtisi Ortaya Çıktı...

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, Tromboz hastalığının kanser işareti olabileceğini belirterek; “Özellikle son 3 yılda koronavirüs pandemisine bağlı olarak Tromboz vakalarında artış gözlemlenmiştir” dedi.

Derin Ven Trombozu ya da Tromboflebiti tetikleyen durumlara değinen Op. Dr. Alur, “Bunlar uzun süre yoğun bakımda yatma sonucu hareket kısıtlılığı olması, kalça kırığı ve protez gibi büyük ortopedik ameliyatlar, morbid obezite, ileri yaş, kan yağlarının yüksek olması, ileri evre kalp yetersizliği, aktif sigara içiciliği, özellikle akciğer, karaciğer, pankreas, kolon kanseri, meme ve prostat gibi kanser hastalığı varlığı, kemoterapi tedavisi, kalıcı santral venöz kateterler, genetik pıhtılaşma bozuklukları ve hareketsiz yaşam stili ve uzun süren uçak yolculuğu sayılabilir.

Bazen Derin Ven Trombozu ya da Tromboflebiti tetikleyen belki de tek neden kanser hastalığı başlangıcı olabilmektedir. Mesela hasta hekime ani başlayan bacak şişliği, ağrı şikayeti ile başvurur. Hekim fizik muayene yapar. Bacakta çap artışı, şişlik, ödem veya hassasiyet tespit eder. Kanda pıhtılaşma testi (D-dimer) ister. Bir de renkli doppler ultrason görüntüleme yaptırır. Eğer damar içerisinde pıhtı tespit edilirse Tromboz tanısı konur.

Kan sulandırıcı ilaç tedavisi başlanır. Eğer Trombozu açıklayacak bir neden yoksa ve beraberinde kanser belirtileri olan spontan kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, kan değerlerinin düşmesi, nedeni bilinmeyen ateş, idrarda veya gaitada kan görülmesi gibi belirtiler varsa kanserden şüphelenmek gerekir. Böyle hastaları ilgili bölümlere yönlendirmek ve bazı ileri tetkikleri yaptırmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Derin Ven Trombozundan korunmak için hareketli bir yaşam tarzı oluşturulması gerektiğinin altını çizen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, şu önerilerde bulundu:

  • Her gün düzenli olarak yürüyüş veya egzersiz yapmak
  • Sigarayı bırakmak
  • Yağlı yemeklerden ve besinlerden uzak durmak
  • Düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmek
  • Doktorun tavsiyelerini uygulamak

Kısacası, Tromboza karşı harekete geçmeli, sağlığımızı önemsemeliyiz.