Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Microsoft'un Mobil Oyun Mağazası İddiaları

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi en sonunda Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına onay vermesi ile beraber, anlaşmanın önünde bir engel kalmadı. Microsoft'un mobil oyun mağazası projesiyle ilgili iddialar da gündemde. Xbox Mobile Store'un gelecek yıl için hedeflendiği belirtiliyor.

Yayın Tarihi: 17.10.2023 20:28
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Microsoft'un Mobil Oyun Mağazası İddiaları

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi en sonunda Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına onay vermesi ile beraber, anlaşmanın önünde bir engel kalmadı.

Bu noktada haberlerin büyük bir kısmı Microsoft’un Activision Blizzard’ın konsol ve PC oyunlarına erişim sağlamasına odaklansa da, Microsoft’un yayıncıyı istemesinin en büyük nedenlerinden biri, şirketin aynı zamanda mobil oyun geliştiricisi ve yayıncısı King’in de ana şirketi olmasıydı.

Xbox başkanı Phil Spencer gibi Microsoft yöneticileri, oyun dünyasının gerçek geleceğinin mobil cihaz pazarına doğru genişlediğini söylüyor. King'in Candy Crush gibi popüler oyunlarına erişimin yanı sıra Call of Duty Mobile ve Diablo Immortal gibi diğer oyunlara da erişimin elde edilmiş olması, şirketin bu düşünce yolunda ilerlemesine yardımcı olacak.

Ayrıca Spencer, daha önceki röportajlarında Microsoft’un, Apple’ın iOS uygulama mağazasına ve Android oyunları için Google Play Store’a rakip olacak yeni bir mobil oyun mağazası oluşturmak istediğini de belirtmişti. Spencer, Şubat ayında UK Times ile yaptığı bir röportajda “mobil cihazlara açılmak ve bu cihazlarda güvenilir bir üçüncü taraf alternatifi olmak hakkında konuştuğumuzda düzenleyicilerden kesinlikle destek alıyoruz ve bugün o noktaya çok uzağız” demişti.

Ancak Windows Central’ın isimsiz kaynaklara atıfta bulunan yeni bir haberi, Microsoft’un gerçekten de böyle bir mobil oyun mağazası üzerinde çalıştığını söylüyor. Apple’ın 2022’de onaylanan Avrupa Birliği Dijital Pazarlar Yasası sebebiyle yakın gelecekte iOS cihazları için dışarıdan yüklemeye izin vereceği yönündeki söylentiler de bu iddiayı destekliyor.

Windows Central, Microsoft’un mobil oyun mağazası projesiyle o güne hazırlandığını iddia ediyor.

Bildiğiniz gibi Microsoft'un bir süredir Xbox Mobile Store üzerinde çalıştığı söyleniyor. Hatta geçtiğimiz Mart ayında Xbox başkanı Phil Spencer, masaüstü olduğu kadar mobil dünyada da yer almak istediklerini ve bu bağlamda bir mobil uygulama mağazası üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Ancak bunun için Activision-Blizzard anlaşmasının tamamlanması bekleniyordu ve 68,7 milyar dolarlık satın alım geçtiğimiz günlerde resmen onaylandı.

The Verge yazarı Tom Warren, yeni anlaşmada mobil pazarın önemini vurguladı ve Xbox Mobile Store'un gelecek yıl için hedeflediğini dile getirdi. Bu noktada yeni kurulacak mağazanın hangi yapımları destekleyeceği veya neler sunacağı halen bilinmiyor. Ancak Warren, ''Apple'ın iPhone 15 Pro'da Resident Evil Village ve benzeri oyunlar sunduğunu gördük. Mobilin çok daha ilgi çekici hale gelebileceği ve yalnızca bulutun değil yerel oyunların da yer alabileceği bir noktadayız.'' dedi. Ayrıca kıdemli yazar, mobil oyun pazarının anlaşma sürecinde vurgu yapılan bulut rekabeti gibi unsurların gölgesinde kaldığını düşünüyor.