Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

NASA'nın Voyager Misyonu İçin Yazılım Güncellemesi

NASA, Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçları için itici yakıtların ömrünü uzatmak ve iletişim sorunlarını çözmek amacıyla bir yazılım güncellemesi hazırlıyor. Güncelleme aynı zamanda 2022 yılında yaşanan bir hatayı da düzeltecek. Ancak güncellemenin risksiz olmadığı ve iletim süresinin uzun olduğu belirtiliyor.

Yayın Tarihi: 23.10.2023 20:33
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

NASA'nın Voyager Misyonu İçin Yazılım Güncellemesi

NASA'nın Voyager Misyonu İçin Yazılım Güncellemesi

NASA'nın Voyager misyonu mühendisleri Voyager 1 ve Voyager 2 yıldızlararası sondalarındaki iticilerin beş yıl daha çalışmaya devam etmesini sağlayacak ve uzay araçlarının Dünya ile iletişim halinde kalmasını sağlayacak bir yazılım güncellemesi hazırlıyor. Voyager uzay araçları 1977'de fırlatıldıklarından bu yana hizmet vermeye devam ederek her geçen gün beklentileri aşmaya devam ediyor. Voyager’lar onları tasarlayan ekipler için birer vasiyet niteliğinde olsalar da neredeyse yarım yüzyıl sonra bile hiç beklenmeyen yeni sorunlar yaratmaya devam ediyorlar.

Voyager'lar için kritik güncelleme

Bunlardan biri, Voyager'ların antenlerini Dünya'ya doğrultmalarını sağlamak için kullanılan hidrazin yakıtlı iticilerin artık yaşlarını göstermeye başlamasından kaynaklanıyor. Kaliforniya'daki Jet İtki Laboratuvarı'ndaki (JPL) Görev Kontrol tarafından dikkatli bir şekilde muhafaza edilmeleri sayesinde sondaların 2037 yılına kadar yetecek itici yakıtları bulunuyor. Ancak buna rağmen iticilerin kendilerinin de iyi bir temizlikten geçmesi gerekiyor. Sorun şu ki, yıllar boyunca her iticinin ateşlenmesi sistemde yavaş ama emin adımlarla biriken kalıntılar bıraktı. Eğer çok fazla birikme olursa, yakıt hatları tıkanabilir ve bu, uzay aracı için her şeyin sonu olabilir. Bunu önlemek için NASA mühendisleri Voyager'lara iticilerini daha az sıklıkta ama daha uzun sürelerle ateşlemelerini emredecek bir yazılım yaması üzerinde çalışıyorlar. Buna ek olarak, sondalara acil durum moduna geçmeden önce Dünya'daki sabitlemelerinin eskisine göre daha fazla sapmasına izin vermeleri söylenecek. Uzay ajansı bunun bir miktar veri kaybına yol açacağını, ancak uzun vadede daha fazla veriyle sonuçlanacağını söylüyor.

Yeni yama ve hata düzeltmeleri

Buna ek olarak yeni yama, 2022 yılında Voyager 1'in komutları yanlış yönlendirmesine neden olan bir hatayı da onaracak. Öte yandan yazılım güncellemesi risksiz değil. Voyager'lar sadece eski ve son derece düşmanca bir ortamda seyahat etmekle kalmıyor, aynı zamanda onlara gönderilen bir sinyalin (bu durumda yamanın) Dünya'dan sondalara ulaşması 18 saat sürüyor. Bu da Görev Kontrol'ün yüklemede bir sorun olduğunu fark etmesinin en az 36 saat alacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak, Voyager 1 ile bir deneme yapılmadan önce ilk iletim Voyager 2'ye yapılacak. Güncellemeler başarılı olursa sondalardaki iticilerin hizmet ömrünün en az beş yıl daha uzaması bekleniyor. Uzay aracındaki nükleer bataryaların yalnızca iki yıl daha dayanması beklendiğinden hata payı için bolca yer var.