Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Omega-3 ve Palamut Balığının Zeka Gelişimine Etkisi

Omega-3 içeren palamut balığının çocukların zeka gelişimine olumlu etkisi vardır. Ayrıca palamut balığı vücut gelişimini, kemik ve kasları güçlendirmeyi, göz sağlığını, diş sağlığını ve beyin sağlığını destekler. Düzenli tüketildiğinde kanser riskini azaltır ve D vitamini eksikliğini önler.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 13:28
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Omega-3 ve Palamut Balığının Zeka Gelişimine Etkisi

Omega-3 çocukların zeka gelişimini destekler

Bu yüzden uzmanlar sık sık "Balık tüketin" uyarısı yapar. Sonbahar aylarıyla balık sezonu açıldı dolayısıyla balık tüketmenin tam zamanı. Balık türlerinden en faydalısı palamuttur. Palamut D vitamini etkisine sahip güçlü bir balıktır. Bu yüzden zekayı en çok bu balık türü besler.

Uzmanlar tarafından da şiddetle tavsiye edilen palamut balığı çocukluk yaşlardan itibaren tüketildiğinde beyne giden sinir hücrelerini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Sadece beyin değil aynı zamanda çocuklarda vücut gelişimini destekleyen palamut balığı kış aylarında alınması imkansız olan D vitaminini de sağlar. Vücudun yüzde 60 D vitaminini karşılar. Beynin işlevselliğini artırarak sağlık sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Diğer Faydaları:

  • İçeriği kalsiyum sayesinde kemik ve kasları güçlendirerek gelişimlerini hızlandırır.
  • Diş minesi içinde kalsiyum gereklidir. Diş kaybını önlemek özellikle çocuk yaşta oluşan dişlerin güçlenmesini sağlar.
  • Kötü kolesterolün düşmesini sağlayan etkili madde potasyumdur. Palamut balığı da bu mineral açısından oldukça zengindir.
  • Palamut balığı aynı zamanda göz içindeki görme yetisini sağlayan sarı noktayı güçlendirir. Bu sayede ileri yaşlarda görülme ihtimali olan göz hastalıklarını engeller.
  • En ilgi çekici faydası ise beyin içindir. Beyin sağlığında etkili olan omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan palamut balığı, haftada en az iki defa tüketilmelidir.
  • Dış etkenlerden kaynaklı hücrelerde hızla deformasyon yaşanır. Palamut balığı bu durumu ortadan kaldıran güçlü bir besindir. Düzenli tüketildiği taktirde kanser riskini ortadan kaldırıyor.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini vücudun pili! D vitamini eksikse 10 hastalık bekliyor

Depresyona Etkisi

Ayrıldığında tükenen 3 erkek burcu! Anında depresyona bağlıyorlar