Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Selda Bağcan: Cumhuriyet İlelebet Payidar Olacak

Time Dergisi'nin “Yaşayan efsane kadın şarkıcılar” listesine giren Selda Bağcan, cumhuriyetin önemini vurgulayarak iktidarın kutlamaları gölgelemeye çalıştığını belirtti. Ayrıca Atatürk ve cumhuriyet sevgisiyle yetiştiğini ve Selda Bağcan Vakfı'nı kurma hazırlığı yaptığını söyledi.

Yayın Tarihi: 29.10.2023 13:15
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Selda Bağcan: Cumhuriyet İlelebet Payidar Olacak

Time Dergisi'nin “Yaşayan efsane kadın şarkıcılar” listesine giren Selda Bağcan, iktidarın 100. yıl heyecanını söndürmek istediğini belirterek, “Başaramazlar. Cumhuriyet ilelebet payidar olacak” dedi.

Selda Bağcan, Cumhuriyet’e verdiği demeçte, “Ben çok heyecanlıydım ama bu iktidar heyecanımızı söndürmeye çalışıyor. İnanamıyorum yapılanlara. TRT kutlamaları iptal ediyor. Ne kadar ayıp bir şey. 28 Ekim'de Filistin için dayanışma mitingi yapacaklar. 29'unda da yapsanıza aynı mitingi. Cumhuriyeti de kutlayın. Engel yok ki. Bir kesim maalesef cumhuriyete düşman. Siz hangi topraklarda, hangi düşmanlıkla büyüdünüz? Cumhuriyetle barışın artık. Nehirler tersine akmaz. Bu nehir aldı başını gidiyor. Cumhuriyet bir nehirse eğer hep ileri gidecek. Heyecanımız sönmeyecek, durmayacak. Cumhuriyet ilelebet payidar olacaktır” dedi.

Atatürk'e Çok Şey Borçluyuz

“Atatürk laik bir Türkiye yarattı ve bu insanlar bunu hazmedemiyorlar” diyen Selda Bağcan şöyle devam etti: “Cumhuriyet her şeydir. Bugünkü varlığımızın nedenidir bir kere. Bakın babamın babası dedem ve 5 kardeşi. Bir ailenin 6 erkeği Çanakkale'de şehit düşmüş. Ailenin bütün fertleri şehit düşmüş. Ben 3. nesil torunum. Benim kadar kim heyecan duyabilir ki Cumhuriyet için. Bu ülkenin kurtuluşunda ailemin de payı var. Her şeyimizi borçluyuz, bu cumhuriyet varlığımızın nedeni. Atatürk deyince ağlarım ben her 10 Kasım'da.”

Selda Bağcan Nazım Hikmet'in Memleketim şiirini besteleyip 100. yıla armağan etti.
Atatürk ve Cumhuriyet Sevgisi İlkokulda Başlar

Annesi ilkokul öğretmeni olan Selda Bağcan, Atatürk ve cumhuriyet sevgisiyle yetiştiğini anlattı. Bağcan, “Annem öğretmendi. İlkokul üçe kadar annem okuttu beni. İlkokuldan çocuklara Atatürk sevgisi işlenmeye başlanır hele de anneniz öğretmense. Biz kutlamalarda izci olurduk. Trampet çalıyorduk. Van'da geçti çocukluğum. Çok güzel kutlanıyordu milil bayramlar. Yine okullarda kutlanıyor, görüyorum” dedi.

Selda Bağcan Vakfı'nı kurma hazırlığında olduğunu söyleyen Bağcan, “Vakıf fikri yıllardır vardı. Niyet vardı ama para yoktu. Şimdi biraz oluştu son yıllarda. Herkesin içinde vardır yardım hissi. Eğitim ve yardımlaşma vakfı olacak. Hayvanlara da destek olacak. Hayvanlar için barınak yapmak istiyorum. Benim de çok hayvanlarım var. Bodrum'da 30 kedi, Tarabya'daki evimde de 30 kedim var” dedi.