Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Sirke Saça Nasıl Uygulanmalı? Saç Dökülmesini Durdurmanın Doğal Yolu

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem erkeklerde sık görülen önemli bir sorundur. Bu makalede saç dökülmesini durdurmanın doğal bir yöntemi olan sirke kullanımı anlatılmaktadır. Ayrıca saç dökülmesinin nedenleri ve beslenme alışkanlıklarının etkisi de ele alınmaktadır.

Yayın Tarihi: 05.08.2023 17:03
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Sirke Saça Nasıl Uygulanmalı? Saç Dökülmesini Durdurmanın Doğal Yolu

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem erkeklerde sık görülen önemli bir sorun.

Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı saçlarınız dökülmüyorsa sirkenin gücünden faydalanabilirsiniz. Sirke 15 günde saça etki ediyor.

Saçınızı yıkadıktan sonra en son durulama suyuna bir kapak sirke ekleyin ve saçınıza dökün. Kokmasından korkmanıza gerek yok. Çünkü kokmuyor. Tek dikkat etmeniz gereken bu işlemi düzenli uygulamak. 15 gün sonra saç dökülmesinin azalacağını göreceksiniz.

Saç dökülmesinin sebepleri arasında stres, vitamin eksikliği ve çeşitli hastalıklar yer alıyor. Bu nedenle bu tarz çözümlerden fayda göremeyenler muhakkak doktora gitmelidir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu vardır. Her saç teli 4-6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür. Saçların bu şekilde dökülmesi son derece doğal bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilir.

Eğer bu sayıdan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir. Önemli olan bu nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

Protein ve Multivitamin Alımı

Saç dökülmesi yaşayan kişilerde düşük protein ve amino asit gözlemlenmiştir. Bu nedenle beslenme alışkanlığı da saç dökülmesini durdurmaya etki eden unsurlar arasında yer alır.

Özellikle düşük kalorili diyet yapanlar yağ asitleri ve çinko gibi temel besinlerden mahrum kalabildiği için bu da saç dökülmesine neden olabilir.

Vitamin eksikliği de saç dökülmesi için bir risk faktörü olduğu için, selenyum, A, B, C, D, E vitaminleri ile selenyum, çinko ve demir içeren vitamin ve mineral takviyesi de önemlidir.