Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

SpaceX, Avrupa'nın Önemli Navigasyon ve İletişim Uydularını Yörüngeye Taşıma Anlaşması İmzaladı

SpaceX, Avrupa'nın en önemli navigasyon ve güvenli iletişim uydularını yörüngeye taşıma anlaşması imzaladı. SpaceX, önümüzdeki yıl iki Galileo uydusunu taşıyacak iki ayrı fırlatma için Avrupa Uzay Ajansı ile anlaşma imzaladı. Uydular SpaceX'in Falcon 9 roketiyle ABD'den fırlatılacak.

Yayın Tarihi: 23.10.2023 21:37
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

SpaceX, Avrupa'nın Önemli Navigasyon ve İletişim Uydularını Yörüngeye Taşıma Anlaşması İmzaladı

SpaceX, Avrupanın en önemli navigasyon ve güvenli iletişim uydularını yörüngeye taşıma anlaşması imzaladı.

Pazartesi günü Wall Street Journalın yayınladığı habere göre, Avrupa Birliğinin yürütme organı olan Avrupa Komisyonunun ve AB üye ülkelerinin son onayını bekliyor. SpaceX, önümüzdeki yıl iki Galileo uydusunu taşıyacak iki ayrı fırlatma için Avrupa Uzay Ajansı ile anlaşma imzaladı.

FIRLATMALAR SPACEXİN FALCON 9 ROKETİ İLE GERÇEKLEŞECEK

SpaceX ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki bu anlaşma uyarınca, uydu fırlatmaları SpaceXin güçlü Falcon 9 roketiyle ABDden gerçekleştirilecek. Habere göre, Avrupadaki navigasyon ve güvenli iletişim projeleri bu anlaşma sayesinde büyük bir adım atmış olacak.

GECİKMELERİN ARDINDAN AVRUPALI UZAY YETKİLİLERİ ÖNEMLİ KARARLAR ALIYOR

Avrupanın uzay fırlatma projeleri, bir dizi gecikme yaşadıktan sonra önemli bir dönemece ulaşıyor. Avrupalı uzay yetkilileri, bu önemli anlaşmanın ardından uzay programlarının geleceği konusunda önemli zamanlama kararları almaya hazırlanıyorlar. Ancak SpaceX ve Avrupa Komisyonu, konuyla ilgili şu ana kadar herhangi bir yorumda bulunmadılar.

Reuters'ın aktardığına göre, yetkililere dayandırılan haberde, Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun ve AB üye ülkelerinin anlaşma için nihai onayı vermeleri gerektiği belirtildi. Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) Javier Benedicto WSJ'ye yaptığı açıklamada, SpaceX ve Avrupa Uzay Ajansı'nın önümüzdeki yıl her biri iki Galileo uydusu taşıyan iki fırlatma için anlaşma imzaladığını söyledi. Anlaşmaya göre uydular SpaceX'in Falcon 9 roketiyle ABD'den fırlatılacak.