Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

The Beatles, John Lennon'un Sesini Yapay Zeka ile Dahil Ettiği Son Şarkılarını Yayınlıyor

İngiliz müzik grubu The Beatles, 43 yıl önce ölen üyesi John Lennon'un sesinin yapay zeka aracılığıyla dahil edildiği son şarkısı 'Now and Then'in gelecek hafta yayınlanacağını duyurdu. Grubun üyesi Lennon'ın 1970'lerdeki bir demo kaydına dayanan Now And Then adlı şarkı, grubun gitaristi Paul McCartney ve grubun bateristi Ringo Starr tarafından geçen yıl tamamlandı. Yayımlanan basın açıklamasında hala hayatta olan The Beatles üyeleri, 'Now and Then'in kaydının 'gerçeküstü bir tecrübe olduğunu' ifade etti.

Yayın Tarihi: 27.10.2023 14:45
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

The Beatles, John Lennon'un Sesini Yapay Zeka ile Dahil Ettiği Son Şarkılarını Yayınlıyor

The Beatles, John Lennon'un Son Şarkısını Yayınlayacak

50 yıldan uzun bir süre sonra The Beatles, 'son şarkılarını' yayınlayacak. 1970'li yıllarda John Lennon tarafından kaydedilen bir demoyu temel alan 'Now and Then' isimli şarkı geçen sene Sir Paul McCartney ve Sir Ringo Starr tarafından tamamlandı. McCartney, bu yaz BBC'ye verdiği bir söyleşide Lennon'ın kasetteki vokallerini kullanabilmek için yapay zekaya başvurduklarını belirtmişti.

'Now and Then' Şarkısı 2 Kasım'da Yayınlanacak

Şarkı, 2 Kasım perşembe günü TSİ 12.00'da dinleyicilerle buluşacak. Beatles'ın Red ve Blue albümlerinin ses kalitesi iyileştirilmiş versiyonları da 10 Kasım'da yayınlanacak. Yayımlanan basın açıklamasında hala hayatta olan The Beatles üyeleri, 'Now and Then'in kaydının 'gerçeküstü bir tecrübe olduğunu' ifade etti. 'John'ın sesini çok temiz şekilde duyduk' diyen Sir Paul, 'Çok duygusaldı. Üzerine çaldık, bu gerçek bir Beatles kaydı' ifadelerini kullandı. Starr da, 'Onunla (Lennon) tekrar bir odada olmaya en yakın olduğumuz andı. Sanki John yanımızdaydı' dedi.

Yapay Zeka ile Lennon'un Sesinin Dahil Edildiği Şarkı

İngiliz müzik grubu The Beatles, 43 yıl önce ölen üyesi John Lennon'un sesinin yapay zeka aracılığıyla dahil edildiği son şarkısı 'Now and Then'in gelecek hafta yayınlanacağını duyurdu. Grubun üyesi Lennon'ın 1970'lerdeki bir demo kaydına dayanan Now And Then adlı şarkı, grubun gitaristi Paul McCartney ve grubun bateristi Ringo Starr tarafından geçen yıl tamamlandı. Grup üyeleri, Now And Then şarkısının 2 Kasım'da yayınlanacağını duyurdu.

Yeniden Düzenlenmiş Albüm ve Yeni Şarkı

Müzik dünyasının en ikonik gruplarından olan Beatles'ın yeni albümü Kasım ayında çıkacak. Ayrıca grubun 'Red and Blue' isimli albümünün yeniden düzenlenmiş versiyonunun da 10 Kasım'da piyasaya sürülmesi planlanıyor. Lennon'ın eşi Yoko Ono, 2022'de, grubun 1995'te kariyer antolojisi hazırlarken olası bir 'kavuşma şarkısı' olması düşünülen 'Now and Then'in taslağının da bulunduğu kasedi, McCartney'e göndermişti.

Yapay Zeka ile Seslerin Ayırt Edilmesi

Diyalog editörü Emile de la Rey, The Beatles üyelerinin seslerini tanımlayarak arka plan seslerinden ayırması için yapay zeka komutu oluşturmuştu.