Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Tiktok'taki Trendler Çocukların Hayatını Tehdit Ediyor

Tiktok'ta çocukların hayatını tehlikeye atan akımlar. Piercinglerin nikel alerjisi yapabileceği uyarısı.

Yayın Tarihi: 12.10.2023 20:48
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Tiktok'taki Trendler Çocukların Hayatını Tehdit Ediyor

DUVAR - Sosyal medyada çocukların yaşamlarını olumsuz etkileyen içerikler, ciddi sorunları da beraberinde tetikliyor.

Birçok çocuk ve ergen Tiktok'taki akımları denemek isterken kalıcı hasar alabiliyor hatta hayatını kaybedebiliyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de 13 yaşındaki bir çocuk, diline piercing takmış gibi gösterilen manyetik topları yanlışlıkla yutmuş ve hastaneye kaldırılmıştı. Küçük kız acil ameliyata alınırken, bağırsağının bir kısmı ve apandisti alınmıştı. Olaydan birkaç gün önce de Birmingham'da da 11 yaşındaki Ellis Tripp'in de bağırsağından 5 mıknatıs çıkarılmış, çocuğun annesi Amy Clarke, diğer ebeveynleri trend hakkında uyarmıştı.

Kulak, Dil, Dudak Ya Da Kaş Kenarı...

Uzmanlar, piercingin çocukların hayatlarını etkileyebileceğini belirterek özellikle alerjisi olanları uyarıyor. Günümüzde piercing uygulaması; kulak başta olmak üzere göbek deliği, dil, dudak veya kaş kenarı gibi yerlerde sıklıkla tercih edilen bir işlem olsa da çoğunlukla nikelden yapılmış olması nedeniyle, uzmanların takı egzaması olarak adlandırdığı alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

Maliyet Ucuzluğu Nedeniyle Nikel Kaplama Tercih Ediliyor

Vücuda takılan piercing ya da küpe gibi takıların; altın, gümüş, pırlanta gibi değerli maddelerden imal edildiğinde maliyeti artması nedeniyle, maliyet ucuzluğu ve kolay temin edinebilen nikel kaplamalı olanlar kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Genç Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Doç. Dr. Nida Öztop Uz, piercinglerde maliyet ucuzluğu ve kolay temin edinebilmesi nedeniyle en çok nikel kaplamalı olanların tercih edildiğini, bu kaplama türünün de kaşıntılı cilt döküntüsü olan kontakt dermatite neden olabileceğini söylüyor. "Avrupa’da kadınlarda görülen kontakt alerji nedenlerinin başında nikel alerjisi gelmektedir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalarda nikel alerjisinin özellikle genç kadınlarda giderek arttığı gösterilmiştir" diyor.

Boyunda, Saçlı Deride, Yüzde de Görülebilir

Uz, "Genelde nikelin temas ettiği yerlerde görülmekle birlikte zamanla temastan bağımsız olarak da vücudun boyun, saçlı deri ve yüz gibi çeşitli bölgelerinde görülebilir. Temasın tekrarlayan ve uzun süreli devam etmesi durumunda da ciltte kuru, kepekli ve çatlağın eşlik ettiği iz bırakan döküntüler oluşmaya başlar" bilgisini paylaşıyor.

Kaşıntılı Cilt Döküntüleri...

Kulak deldirme ya da piercing takılmasını takiben gelişen kaşıntılı cilt döküntülerinin görülmesi durumunda nikeli de içeren metal alaşımlar ile deri yama testi yapılarak metal duyarlılığı tanısı konulabileceğini belirten Uz, bu belirtilere sahip olan hastaların alerji ve immünoloji hekimleri tarafından tetkik ve tedavi amacıyla değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.