Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Vücutta Dayanılmaz Ağrılara Neden Olan 4 Gıda

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin eklem sağlığı için çok önemli olduğunu dile getirdi. Eklem ağrısı ve iltihaplanmaya neden olan bazı gıdalardan uzak durmak gerektiği ifade edildi. Artrit ağrısı olan kişilerin geceleri uyuyamadığını ve hareket etmekte zorlandığını belirtildi. Şeker, rafine karbonhidratlar, işlenmiş gıdalar, sağlıksız yağlar ve tohum yağları gibi iltihaplanmayı teşvik ettiği bilinen gıdaların tüketilmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, glüten içeren tahılların azaltılması veya ortadan kaldırılması eklem ağrısını hafifletebilir. Anti-inflamatuar özellikleriyle bilinen zerdeçal, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler, çilek, yağlı balık, ceviz ve keten tohumu gibi gıdalar eklem sağlığını destekleyebilir.

Yayın Tarihi: 23.10.2023 12:01
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Vücutta Dayanılmaz Ağrılara Neden Olan 4 Gıda

Vücutta Dayanılmaz Ağrılara Neden Olan 4 Gıda

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin eklem sağlığı için çok önemli olduğunu dile getirdi. Eklem ağrısı ve iltihaplanmaya neden olan bazı gıdalardan uzak durmak gerektiği ifade edildi. Artrit ağrısı olan kişilerin geceleri uyuyamadığını ve hareket etmekte zorlandığını belirtildi.

İşte Vücudunuzda Şiddetli Ağrılara Yol Açabilecek 4 Gıda:

 • İşlenmiş gıdalar
 • Sağlıksız yağlar ve tohum yağları
 • Şeker
 • Rafine edilmiş karbonhidratlar

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji sendromu (FMS) olarak da adlandırılan fibromiyalji, vücutta genel hassasiyet alanlarının oluştuğu, kaslarda ve kemiklerde ağrı ile genel yorgunluk hissedilen, uyku düzeninde problemlere ve bilişsel bozukluklara neden olan kronik, yani uzun süreli bir durumdur. Fibromiyaljinin tedavisi güç ve karmaşıktır. Ancak uygun ilaçlar, terapi ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler sayesinde fibromiyaljinin belirtileri yönetilebilir ve yaşam kalitesini artırmak mümkün olabilir.

Ağrıları Hafifletmesiyle Bilinen En İyi 9 Gıda:

 • Acı biber
 • Ada çayı
 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Nane yağı
 • Kabak çekirdeği
 • Omega-3
 • Antioksidanlar

Yediğimiz sağlıklı yiyecekler daha enerjik ve zinde olmamızı sağlarken zararlı yiyecekler çeşitli hastalıklara ve ağrılara yol açabiliyor. Uzmanlar, milyonlarca insanı etkileyen artrit ağrılarının artmasına neden olan yiyecekleri açıkladı. Artrit ağrılarına dair açıklamada bulunan uzman Steve, “Şeker, rafine karbonhidratlar, işlenmiş gıdalar, sağlıksız yağlar ve tohum yağları gibi iltihaplanmayı teşvik ettiği bilinen gıdaları kesin. Bu gıdalar, hızlı bir şekilde okside oldukları ve ekşimiş hale geldikleri için artan eklem ağrısına ve iltihaplanmaya katkıda bulunabilir.” ifadelerini kullandı. Uzman isim şu gıdaların tüketilmemesi gerektiğini belirtti: Şeker, rafine edilmiş karbonhidratlar, işlenmiş gıdalar, sağlıksız yağlar ve tohum yağları. Rafine karbonhidratlar, iki ana karbonhidrat türünden biridir. Bunlara beyaz makarna, beyaz ekmek, beyaz pirinç, gazlı içecekler, cipsler, kekler ve şekerle tatlandırılmış tahıllar dahildir. Sağlıksız yağlar, doymuş veya trans yağlardır ve işlenmiş etler, sert peynirler, kızarmış yiyecekler, bisküviler ve kekler gibi şeyleri içerir. Uzman ayrıca glüten ürünlerinin sınırlandırılmasını tavsiye etti: “Glutene duyarlı bireyler için buğday, arpa ve çavdar gibi glüten içeren tahılları azaltmak veya ortadan kaldırmak eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Gluten duyarlılığı bazı insanlarda iltihaplanmayı şiddetlendirebilir.” Artrit semptomlarınıza yardımcı olmak için alımınızı artırmanız gereken birçok yiyecek de vardır. Anti-inflamatuar özellikleriyle bilinen bol miktarda gıda ekleyin. Uzman isim, “Zerdeçal, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler, çilek, yağlı balık (somon ve uskumru gibi), ceviz ve keten tohumu, eklem sağlığını destekleyebilecek anti-inflamatuar gıda örnekleridir.” dedi. Eklem iltihabına katkıda bulunabilen oksidatif stresle mücadele etmek için antioksidanlar açısından zengin gıdaları dahil edin.