Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Yumurta Kabukları Şarj Edilebilir Bataryalar İçin Kullanılabilir

Avusturalya’daki Murdoch Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yumurta kabukları şarj edilebilir batarya üniteleri için yeni bir bileşen olarak kullanılabiliyor. Yüksek iletkenlik seviyesine sahip olan sıvı lityum ve sodyum elektrolitlerin kullanılmasıyla, yeni bataryaların yüksek enerji kapasitesi, daha uzun kullanım ömrü ve maliyet avantajı sağlayabileceği belirtiliyor.

Yayın Tarihi: 21.10.2023 09:38
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Yumurta Kabukları Şarj Edilebilir Bataryalar İçin Kullanılabilir

Avusturalya’daki Murdoch Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yumurta kabukları şarj edilebilir batarya üniteleri için yeni bir bileşen olarak kullanılabiliyor.

Murdoch Üniversitesi, Harry Butler Enstitüsü, Su, Enerji ve Atık Merkezi'nden Doçent Doktor Manickam Minakshi Sundaram, elektrot materyalini ve elektrolitleri yumurta kabuklarından elde etmek için çalışan bir model geliştirmeyi başardı.

Sundaram’a göre tavuk yumurtalarının kabukları, kalsiyum karbonat açısından oldukça zengin ve bu sayede de elektrot olarak kullanılabiliyorlar. Öncesinde fırınlanan sonrasında da ezilerek parça hale getirilen kabuklar bataryalarda kullanılmaya uygun hâle gelmiş oluyor.

Çalışmaya göre yüksek iletkenlik seviyesine sahip olan sıvı lityum ve sodyum elektrolitlerin ileride şu an kullandığımız şarj edilemeyen bataryaların yerini alması mümkün. Yeni bataryaların yüksek enerji kapasitesi, daha uzun kullanım ömrü ve maliyet avantajı sağlayabileceği belirtildi.