Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Satranç Oyuncusu Kübra Öztürk Örenli Hamile Olduğu İçin Milli Takımdan Çıkarıldı

Satranç oyuncusu Kübra Öztürk Örenli, hamile olduğu gerekçesiyle Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Milli Takımından çıkarıldı. Öztürk, bu süreçte milli takım bursunun da kesildiğini, olimpiyatlara davet edilmediğini öne sürdü. TSF ise Örenli'nin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Yayın Tarihi: 24.10.2023 00:23
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Satranç Oyuncusu Kübra Öztürk Örenli Hamile Olduğu İçin Milli Takımdan Çıkarıldı

Satranç Oyuncusu Kübra Öztürk Örenli Hamile Olduğu İçin Milli Takımdan Çıkarıldı

Satranç oyuncusu Kübra Öztürk Örenli, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'hamile kaldıktan sonra milli takımdan çıkarıldığını' duyurdu. Öztürk, bu süreçte milli takım bursunun da kesildiğini, olimpiyatlara davet edilmediğini öne sürdü.

Türkiye Satranç Federasyonu, 'Örenli'nin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını' kaydetti. Açıklamada 'Kübra Öztürk Örenli, son 3 yılda Türkiye adına yarışması gereken turnuvalara kendi tercihi doğrultusunda katılım göstermemiştir. Talimat gereği 2300 ELO’nun altına düştüğünde de sporcu özendirme ödülü alamamaktadır' denildi.

Kübra Öztürk Örenli'nin hala milli takım listesinde bulunduğu belirtilen federasyon açıklamasında 'Sporcumuz milli takım listesinde yer aldığı için, uluslararası turnuvalarda yarışması ve ELO puanını yükseltmesi durumunda mevzuata göre özendirme ödülünü almaya devam edebilir' ifadesi kullanıldı.

'YILLARDIR SÜREN DESTEK YOK SAYILIYOR'

Türkiye Satranç Federasyonu'nun açıklamasının tamamı şöyle: 'WGM Kübra Öztürk Örenli'nin hiçbir iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Sporcuların özendirme ödülüne hak kazanabilmeleri için Türkiye adına uluslararası turnuvalarda yarışması gerekmektedir. Her senenin başında o yıl içerisindeki Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda temsil etme durumuna göre özendirme ödülleri listesi belli olmaktadır. WGM Kübra Öztürk Örenli, son 3 yılda Türkiye adına yarışması gereken turnuvalara kendi tercihi doğrultusunda katılım göstermemiştir. Talimat gereği 2300 ELO’nun altına düştüğünde de sporcu özendirme ödülü alamamaktadır. Sporcumuzun güncel ELO puanı ise 2265'tir. (https://ratings.fide.com/profile/6302599/calculations) TSF’nin bu konudaki yasal mevzuatına göre; kriterleri yerine getirmediği için özendirme ödülünü alma hakkını kaybetmiştir. Kübra Öztürk Örenli'nin ‘milli takımdan çıkarıldığı yönündeki iddiası’ doğru değildir. Kendisi hala milli takım listesinde bulunmaktadır. Sporcumuz milli takım listesinde yer aldığı için, uluslararası turnuvalarda yarışması ve ELO puanını yükseltmesi durumunda mevzuata göre özendirme ödülünü almaya devam edebilir. 2011 yılından itibaren aldığı özendirme ödülünü gerekli kriterlerin oluşmaması nedeniyle şu anda alamıyor olmasının 'hamileyken milli takımdan çıkarıldı' başlığıyla sunulması, bir kadın federasyon başkanının adı geçen sporcumuza yıllardır süren desteğini de yok saymaktır.'

'HAMİLEYKEN MASRAFLARI KARŞILANDI'

Sporcuya bugüne dek uluslararası turnuvalarda ülkemizi temsil etmesi için takımlar ve bireysel turnuvalara katılım davetleri gönderilmiştir. TSF yasal mevzuat gereği uluslararası turnuvalarda sadece sporcuların masraflarını karşılayabilmektedir. Sporcu harici kişilerin (ve aile üyelerinin) masraflarının karşılanması mevzuata uygun değildir. Bu mevzuat, kadın-erkek ayrımı gözetilmeden tüm sporcularımız için geçerlidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği gözeterek kadın sporculara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği ilkesini sonuna kadar destekliyoruz. Nitekim Kübra Öztürk Örenli’nin 2022 yılında Azerbaycan’da düzenlenen Shusha Kapalı Satranç Turnuvası’na federasyonumuzun önermesi ile; 'hamile' iken eşi ve çocuğunun masraflarının ilgili organizasyon tarafından ödenmesi ve katılımı sağlanmıştır. TSF, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan bütçe alan ve düzenli olarak denetimden geçen bir kamu kurumudur ve yasal mevzuata göre hareket etmektedir. Kübra Öztürk Örenli, uluslararası turnuvalar için eşinin, bakıcısının ve çocuklarının seyahat ve konaklama masraflarının karşılanması talebinde bulunmuş, ancak bu talebinin mevzuata aykırı şekilde karşılanmasının mümkün olmadığı kendisine iletilmiştir. Kendisi ise bu durumda Türkiye adına turnuvalara katılmayacağını belirtmiştir.'