Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

2023 Model Tofaş Şahin: Fiyatı ve Türkiye'ye Gelişi

Etiyopya, yıllar sonra Tofaş Şahin'i tekrar satışa sundu. Yeni nesil Şahin modelleri, orijinaline sadık kalınarak üretildi. Ancak fiyatı 5 milyon TL olarak belirlendi.

Yayın Tarihi: 18.10.2023 19:39
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

2023 Model Tofaş Şahin: Fiyatı ve Türkiye'ye Gelişi

Türkiye’de efsaneleşen otomobilleri sayın dediğinizde akla gelen ilk modellerden birisi de Tofaş Şahin olacaktır.

2002 yılında ülkemizdeki üretimi sona eren Şahin’in hakları Mısır ve Etiyopya’ya satılmıştı. İşte bu ülkelerden Etiyopya yıllar sonra Şahin’i tekrardan satışa sundu.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Etiyopya bir süredir Şahin’i satışa sunmayı zaten planlıyordu. Nitekim küresel ekonomik krizle tetiklenen çip krizi Etiyopta’nın bu kararında somut adımlar atmasına zemin hazırladı.

Geçtiğimiz yılın sonlarında başlanan üretim ve geliştirme süreci 2023 ile birlikte sona erdi ve yeni nesil Tofaş Şahin modelleri satışa çıktı. Peki yeni nesil Şahin modelleri bizlere neler vaat ediyor?

Hemen açıklayalım. Yeni nesil Şahin şasisinden tutun da motoruna kadar orijinali ile aynı. Bu noktada Etiyopya elde kalan son stokları kullanmış diyebiliriz. Dolayısıyla üretilen model sayısı hayli sınırlı. Zaten satışa çıktığı gün de tüm modeller tükenmiş.

Etiyopya bu modelleri sınırlı sayıda üretip sahiplerine teslim etmiş durumda. Yani şu anda trafikte 2023 model Şahinler dolaşmaya başladı. Peki bunlar Türkiye’ye gelecek mi? İşte asıl soru bu.

Sosyal medyada yer alan bir ilanda, Etiyopya’dan özel olarak getirtilen Tofaş Şahin modeli satışa sunuldu. Tüm vergileri ödenen otomobilin Türkiye plakası da takıldı. Peki ilanın fiyatı ne kadar? Nefesinizi tutun çünkü Şahin, Şahin olalı bu kadar değerli olmamıştı.

2023 model Tofaş Şahin için istenilen, talep edilen etiket tam 5 milyon TL. Evet yanlış okumadınız. 5 milyon TL. Elbette bu otomobil için bu parayı verebilecek meraklılar olabilir. Lakin ülkenin büyük bir bölümü için bu fiyatlar çok da tutarlı değil.