Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

AB, Gürcistan'a Adaylık Statüsü İçin Reformları İstiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gürcistan’ın, AB'den adaylık statüsü alabilmesi için 'önemli reformlar' gerçekleştirmesi ve 'Avrupa değerlerine bağlı kalması' gerektiği uyarısında bulundu. AB temsilcisi, bununla birlikte 'Samimi olmak gerekirse, bu ülkede (adaylık statüsüyle ilgili) yapılacak hala çok fazla iş var. Gürcistan kalan az zamanı temel reform taleplerini karşılamak için kullanmalı.' ifadesini kullandı. Brüksel, Tiflis'ten özellikle adalet, seçim sistemi, basın özgürlüğü ve oligarklarla mücadele alanlarında reform istiyor. Gürcistan'ın AB ile entegrasyonu sürecinin devam ettiğini hatırlatan Borrell, birkaç hafta sonra Gürcistan'a 'aday ülke' statüsü verilmesi konusunda ilgili değerlendirmelerin yapılacağını kaydetti. Gürcistan'ın AB ile entegrasyonu sürecini desteklediklerini vurgulayan Borrell, Gürcistan'a 'aday ülke' statüsü verilmesi için Tiflis hükümetinin, AB'nin kendilerine ilettiği 12 maddelik kriterleri karşıla

Yayın Tarihi: 08.09.2023 14:43
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

AB, Gürcistan'a Adaylık Statüsü İçin Reformları İstiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gürcistan’ın, AB'den adaylık statüsü alabilmesi için 'önemli reformlar' gerçekleştirmesi ve 'Avrupa değerlerine bağlı kalması' gerektiği uyarısında bulundu.

Tiflis’te resmi temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Borrell, birliğin kapısının Gürcistan'a açık olduğunu bildirdi. AB temsilcisi, bununla birlikte 'Samimi olmak gerekirse, bu ülkede (adaylık statüsüyle ilgili) yapılacak hala çok fazla iş var. Gürcistan kalan az zamanı temel reform taleplerini karşılamak için kullanmalı.' ifadesini kullandı.

AB Tiflis’ten öncelikle ne istiyor?

Brüksel, Tiflis'ten özellikle adalet, seçim sistemi, basın özgürlüğü ve oligarklarla mücadele alanlarında reform istiyor. Avrupa Birliği’nin, Gürcistan'ı AB üyeliği yolunda desteklemeye kararlı olduğunu kaydeden Borrell, 'Kapılarımız açık ve bu yolda size destek olmak istiyoruz.' ifadesini kullandı.

Gürcistan'ın AB ile entegrasyonu süreci

Gürcistan'ın AB ile entegrasyonu sürecinin devam ettiğini hatırlatan Borrell, birkaç hafta sonra Gürcistan'a 'aday ülke' statüsü verilmesi konusunda ilgili değerlendirmelerin yapılacağını kaydetti. Gürcistan'ın AB ile entegrasyonu sürecini desteklediklerini vurgulayan Borrell, Gürcistan'a 'aday ülke' statüsü verilmesi için Tiflis hükümetinin, AB'nin kendilerine ilettiği 12 maddelik kriterleri karşılaması gerektiğini ve Tiflis’in bu yönde önemli çalışmaların yapılması gerektiğini dile getirdi.

Gürcistan'ın adaylık statüsü reddedilmişti

AB, geçen yıl haziran ayında Gürcistan’a adaylık statüsü verilmesini reddetmişti. Brüksel, aynı tarihte Ukrayna’nın adaylık statüsünü kabul etmişti.

Gürcistan halkının AB üyeliğine desteği

Gürcistan’da düzenlenen son anketler nüfusunun yüzde 80'inin AB üyeliğini desteklediğini ortaya koyuyor.