Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

ABD Başkanı Joe Biden Acil Durum Odasına Gitti

ABD Başkanı Joe Biden, ekonomiyle ilgili bir toplantıyı yarıda keserek acil durum odasına gitti. Teyitli olmayan bilgilere göre Suriye'nin ABD üssüne saldırı olduğu iddiaları ABD basınında konuşuluyor. Beyaz Saray Durum Odası'nın önemi ve kullanım alanları hakkında bilgiler verildi.

Yayın Tarihi: 23.10.2023 23:34
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

ABD Başkanı Joe Biden Acil Durum Odasına Gitti

ABD Başkanı Joe Biden, ekonomiyle ilgili bir toplantıyı yarıda keserek acil durum odasına gitti.

Ciner Medya Grubu Washington Temsilcisi Ali Çınar olayla ilgili olarak Habertürk'ten Hülya Hökenek'e şunları aktardı: Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar şunları aktardı: Başkan Biden, bir ekonomi programında konuşurken Özür diliyorum acil duruma odasına gitmem gerekiyor, bir konu geldi, onu halletmem gerekir diye ayrıldı. Bize gelen ilk haberlere göre Suriye'deki ABD üslerine drone saldırıları olduğu yönde. Tabii teyitli bilgi değil. Beyaz Saray henüz bir açıklama yapmadı. Son 1 haftadır Amerikan üslerine Irak ve Suriye'de ciddi saldırılar oluyordu. Bilhassa Suriye'de drone saldırılarını görüyorduk.

SURİYE DEKİ ABD ÜSLERİNE SALDIRI MI OLDU?

Acaba şu anda çok büyük saldırı mı oldu? Bununla ilgili net bilgi yok. Biden'ın acil odasına gitmesi gözleri bu olaya çevirmiş durumda. Şu anda bilgi olarak Suriye'deki askeri üslere yapılan saldırı yönde. Normalde nadiren acil ayrıldıklarını görüyorduk başkanların. Bu şekilde ayrılması olayın ciddiyetini gösteriyor. Can kaybı var mı? Cevap verilecek mi? Belki de şu anda ABD'den karşı bir operasyon gelebilir. Büyük ihtimalle bu da konuşuluyor. Detayları merakla bekliyoruz. Şu anda teyid edilmese de böyle bir iddia gündemde. Ayrıntılar gelecek...

ABD Başkanı Joe Biden bir canlı yayında konuşmasını yarıda keserek "Beyaz Saray Durum Odası'na gitmek zorunda" olduğunu ifade etti.

Teyitli olmayan bilgilere göre Suriye'nin ABD üssüne saldırı olduğu iddiaları ABD basınında konuşuluyor. Beyaz Saray Durum Odası'nın önemi ne? Beyaz Saray Durum Odası, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın, ulusal güvenlik konularında kritik kararlar almak için kullandığı bir yerdir. Oda, Beyaz Saray'ın Batı Kanadı'nın zemin katında yer almaktadır ve 513,3 metrekarelik bir alana sahip.

Durum Odası, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, ABD'nin ulusal güvenliğini etkileyebilecek herhangi bir olayda kullanılıyor:

  • Savaş veya askeri müdahale: Durum Odası, bir savaşın veya askeri müdahalenin başlatılması veya durdurulması gibi önemli kararların alındığı yer.
  • Terör saldırısı: Durum Odası, bir terör saldırısının ardından acil durum müdahalesinin koordine edildiği yer.
  • Diplomatik kriz: Durum Odası, bir diplomatik krizin çözümü için müzakerelerin yapıldığı yer.

Durum Odası, en son teknolojiyle donatıldı. Oda, dünyanın her yerinden gelen istihbarat bilgilerini izleyen bir dizi bilgisayar ve ekrana sahip. Ayrıca, Başkan'a ve ekibine bilgi ve tavsiye sağlayan bir dizi uzmana ev sahipliği yapıyor.

Durum Odası, ABD'nin ulusal güvenliğini korumak için önemli bir araç. Oda, Başkan'ın kritik kararlar almak için ihtiyaç duyduğu bilgileri ve kaynakları sağlar.

Durum Odası'nın önemi aşağıdaki noktalarda özetlenebilir:

  • Ulusal güvenlik kararları için merkezi bir yer.
  • En son teknolojiyle donatıldı.
  • Bir dizi uzmana ev sahipliği yapıyor.
  • ABD'nin ulusal güvenliğini korumak için önemli bir araç.

Durum Odası, ABD tarihinin en önemli olaylarından bazılarında kullanıldı. Örneğin, 11 Eylül saldırıları sonrasındaki acil durum müdahalesinin koordine edildiği yerdir. Ayrıca, Irak ve Afganistan savaşlarının başlatılması ve yürütülmesi gibi önemli kararlar, Durum Odası'nda alındı.

Durum Odası, ABD'nin ulusal güvenliğini korumak için önemli bir rol oynamaktadır. Oda, Başkan'a ve ekibine, ABD'yi tehdit eden herhangi bir olaya hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verme yeteneği sağlar.