Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

ABD Dışişleri Bakanı Orta Doğu Turunda Hamas'a Mesaj Gönderdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turu kapsamında Hamas'ın artık her zamanki gibi devam edemeyeceği mesajını iletti. Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise Hamas'ın siyasi ofisinin kapatılmayacağını belirtti.

Yayın Tarihi: 14.10.2023 22:47
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

ABD Dışişleri Bakanı Orta Doğu Turunda Hamas'a Mesaj Gönderdi

İsrail ziyaretinin ardından yedi Orta Doğu ülkesini kapsayan tura çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, görüştüğü liderlere 'Hamas'la işlerin artık her zamanki gibi devam edemeyeceği' mesajını ilettiğini söyledi.

Hamas'ın başlattığı beklenmedik saldırının ardından İsrail'e dayanışma ziyareti yapan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu ülkeleri turu kapsamında Katar'da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası Katar Başbakanı Sani ile ortak basın toplantısında konuşan Bakan Blinken, İsrail'de 1200 kişinin ölümüne neden olan Hamas'ın herkes tarafından kınanması gerektiğini söyledi.

Hamas'ın Katar'da bulunan ofisinin kapatılıp kapatılmamasıyla ilgili konuşmayan ABD'li Bakan, 'Bu gezi boyunca yaptığım tüm görüşmelerde Hamas'la işlerin artık her zamanki gibi devam edemeyeceğini açıkça ifade ettim' dedi.

Hamas'ın ofisi kapatılmayacak sinyali Hamas'ın siyasi ofisini kapatmayacaklarının sinyalini veren Başbakan Sani ise ofisi, 'bölgede barış ve sükuneti sağlamanın ve iletişim kurmanın bir yolu olarak' olarak niteledi.

Katar başbakanı, 'İletişimi açık tuttuğunuz ve bu çatışmaya son vermeye odaklandığınız sürece bu yararlıdır ve bu günlerde ana odak noktamız bu' dedi.

Hamas, 7 Ekim'de beklenmedik bir saldırı başlatarak İsrail sınırından girerek 1200'den fazla kişiyi öldürdü. Karşı saldırı başlatan İsrail ise Gazze'yi bombalayarak 1800 Filistinliyi öldürdü. Gazze sınırına askeri yığınak yapan İsrail'in kara harekatı başlatması bekleniyor.

Bakan Al Sani, Doha'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında 'Gazze'nin yarısı yıkımla karşı karşıya, sivillere korunma sağlanması ve yardımların ulaştırılmasına izin verilmesi lazım' dedi.

Muhammed Al Sani, Katar'ın askeri operasyonların durması ve sivillerin evlerine dönmesi yönünde çalışma yaptığını vurguladı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin de Doha'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, özellikle Filistin topraklarındaki gelişmeler ile yansımalarının konuşulduğu kaydedilmişti.