Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

ABD Savunma Bakanlığı'nın Eski Danışmanı İsrail-Hamas İhtilafı Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

ABD Savunma Bakanlığı'nın eski danışmanı emekli Albay Douglas Macgregor, İsrail-Hamas ihtilafına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Macgregor, İsrail'in Gazze'ye kara saldırısı düzenlemesi halinde Türkiye'nin de dahil olduğu askeri bir ittifakın İsrail'e karşı birleşeceğini belirtti.

Yayın Tarihi: 29.10.2023 22:15
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

ABD Savunma Bakanlığı'nın Eski Danışmanı İsrail-Hamas İhtilafı Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

ABD Savunma Bakanlığı'nın eski danışmanı emekli Albay Douglas Macgregor, İsrail-Hamas ihtilafına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Netanyahu'nun kıyamete doğru gittiğini ifade eden Macgregor, 'İsrail'i kendisinden korumalıyız. Sorun şu ki, İsrail hükümetine 'Hayır, Gazze'ye giremezsiniz ve planlarınızı uygulayamazsınız' deme yetkisine ve gücüne sahip bir ABD'li başkan gerekiyor. 'Eğer bunda ısrar ederseniz deniz kuvvetlerimizi geri çekeriz. Geri çekilirseniz seçeneklerimizi yeniden değerlendireceğiz ve kalıp sizi desteklemeye devam edeceğiz'... Joe'nun gücü var mı?' dedi.

ABD'Lİ MACGREGOR'DAN MUHTEMEL KARA HAREKATINDA İSRAİL'E TÜRKİYE UYARISI

ABD'nin savaşa zemin hazırladığını belirten Macgregor, Washington'un Doğu Akdeniz'e gönderdiği uçak gemisinin ve Orta Doğu'ya yapılan yeni askeri takviyelerin İsrail'le çatışmaya girmesi muhtemel Türkiye, İran ve diğer bölge ülkeleri için caydırıcı olmayacağını dile getirdi.

İsrail'in Gazze saldırılarının Türk askeri müdahalesine zemin hazırladığını kaydeden Macgregor, 'İsrail Savunma Kuvvetleri Gazze'ye büyük bir kara saldırısı düzenlerse Endonezya'dan Fas'a kadar herkes İsrail'e karşı askeri bir ittifak içinde birleşecek. Buna benim en büyük endişem olan Türkiye de dahildir' dedi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan Açıklama

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 23 gündür Gazze'ye saldırılarında şehit olanların sayısının 3 bin 195'i çocuk, 1863'ü kadın olmak üzere 7 bin 703'e çıktığını duyurdu. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'den kara harekatı açıklaması gelirken, Başbakan Netanyahu ise operasyonlarda ikinci aşamaya geçtiklerini duyurdu.

ABD Ordusu Eski Pentagon Danışmanı İsrail'e Uyarıda Bulundu

ABD Ordusu eski Pentagon danışmanı emekli albay ve askeri analist Douglas Macgregor ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İsrail'e kara harekatı uyarısı yaptı.

Paylaşımında Türkiye'ye dikkat çeken Macgregor, 'İsrail Savunma Kuvvetleri Gazze'ye büyük bir kara saldırısı düzenlerse Endonezya'dan Fas'a kadar herkes İsrail'e karşı askeri bir ittifak içinde birleşecek.' dedi.

Asıl endişesinin Türkiye olduğuna vurgu yapan Macgregor, 'Bu ittifaka benim en büyük endişem olan Türkiye de dahil' ifadelerini kullandı.

Daha Önceki Uyarıları

Daha önceki açıklamasında da 'Bir dünya savaşının eşiğindeyiz' diyerek, İsrail'in olası kara harekatında istenen başarının sağlanamayacağını kaydeden Macgregor, 'Türkler bölgede en büyük hava ve askeri güce sahip ülkesi. Bir ay bile sürmez iki milyon askeri bölgeye yığabilirler. Ve Türkler çok acımasız savaşçılar. Bütün bu saydıklarım İsrail için kıyamet olur, eğer Gazze'ye girerlerse! Bu saydıklarım kazanılamaz bir savaşı anlatıyor.' demişti.