Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

ABD'nin Borçluluğu ve Yatırımcı Druckenmiller'ın Eleştirileri

ABD'nin borçluluğunun zirvelere ulaşmasının ardından milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller, artan kamu borcu seviyelerinin ABD'nin teknolojik yeniliklere ve hatta savunmaya harcama yapmasını engelleyebileceğini ve bunun da dünyadaki liderlik konumuna zarar verebileceğini söyledi. Druckenmiller'ın eleştirilerine yanıt veren ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, uyguladıkları politikayı savundu.

Yayın Tarihi: 03.11.2023 17:57
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

ABD'nin Borçluluğu ve Yatırımcı Druckenmiller'ın Eleştirileri

ABD'nin borçluluğunun zirvelere ulaşmasının ardından milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller, artan kamu borcu seviyelerinin ABD'nin teknolojik yeniliklere ve hatta savunmaya harcama yapmasını engelleyebileceğini ve bunun da dünyadaki liderlik konumuna zarar verebileceğini söyledi.

KENDİMİZ İÇİN ÇUKUR KAZIYORUZ

Yatırımcı Druckenmiller "Biz ne yapıyoruz? Kendimiz için çukur kazıyoruz" ifadesini kullandı. George Soros'un parasını da yöneten Druckenmiller, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'i de eleştirdi ve suçladı. Pandemi döneminde sıfıra yakın faizle uzun vadeli tahvil satmadığı için Yellen'i eleştiren Druckenmiller, Ukrayna'ya verilen desteği savundu.

Druckenmiller, Rusya'nın Ukrayna üzerinde üstünlük sağlaması halinde Washington'un çok daha fazla para harcamayla karşı karşıya kalabileceğini de belirtti.

YELLEN'DEN CEVAP GECİKMEDİ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Druckenmiller'ın eleştirilerine yanıt verdi ve uyguladıkları politikayı savundu.

Yellen, Druckenmiller'ın uzun vadeli sıfıra yakın faizli tahvil ihraç edilmemesi eleştirisine katılmadığını söyledi ve "Vadeyi uzatıyoruz, portföyün ortalama vadesi ve aslında portföyün süresi yaklaşık en uzun vade" dedi.

Hazine Bakanı Janet Yellen'ı pandemi sırasında daha uzun vadeli tahviller satarak sıfıra yakın faiz oranlarından yararlanmadığı için suçlayan Druckenmiller, "Janet Yellen, sanırım siyasi miyopluk ya da her neyse, 70 baz puandan 10 yıllık ya da 180 baz puandan 30 yıllık tahvil ihraç edebilecekken 15 baz puandan 2 yıllık ihraç ediyordu" diye konuşmuştu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller'ın, daha uzun vadeli tahvil satmak için sıfıra yakın faiz oranlarından yararlanmayarak bakanlığının tarihteki en büyük acemiliği yaptığı eleştirilerine karşı programı savundu. Yellen, CNN'de yayınlanan röportajında "Bu değerlendirmeye katılmıyorum" dedi. Yellen bakanlığın tahvil portföyünün ortalama vadesini uzattığını ve aslında şu anda portföyün süresinin on yıllardır olduğu gibi en uzun süre olduğunu söyledi. Druckenmiller, ABD borçlanma programıyla ilgili olarak "Bunun Hazine tarihindeki en büyük gaf olduğunu düşünüyorum ve bu konuda neden kendisine seslenilmediği konusunda hiçbir fikrim yok. Hâlâ o görevde olmaya hakkı yok" diye konuşmuştu. Druckenmiller, "Faizler neredeyse sıfır olduğunda, ABD'deki her Tom, Dick, Harry ve Mary ipoteklerini yeniden finanse etti. Ne yazık ki bunu yapmayan tek bir kurum vardı, o da ABD Hazinesi'ydi" ifadelerini kullanmıştı. CNN röportajında Yellen, Wall Street profesyonelleriyle yaptığımız düzenli görüşmelerde, hem uzun, hem orta hem de kısa vadelerde düzenli ve öngörülebilir ihraçlara sahip olmanın, ABD Hazine tahvilleri için derin ve likit piyasalara sahip olmak için kritik önem taşıdığını ve bunun da zaman içinde maliyetlerimizi düşürmek için kritik önem taşıdığını gördük. Biz de tam olarak bunu yapıyoruz" dedi.