Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş'ten Yatırımcılara Uyarı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasalardaki oynaklığa dikkat çekti ve yatırımcıları Kasım ayında artacak belirsizliklere karşı uyardı. İsrail-Filistin çatışması, faiz kararları ve jeopolitik riskler gibi etkenlerin piyasalara etkisi üzerinde duran Memiş, yatırımcılara varlıklarını koruma ve dikkatli olma çağrısı yaptı.

Yayın Tarihi: 28.10.2023 15:27
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş'ten Yatırımcılara Uyarı!

Altın ve Para Uzmanı İslam Memiş yatırımcıları uyardı! O tarihe dikkat edin

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, piyasalardaki oynaklığa dikkat çekti, yatırımcıları uyardı. İslam Memiş'e göre neden kenara çekilmek gerekiyor? İslam Memiş, altın ve para piyasaları konusunda uzman bir isim. İslam Memiş son yazısında tarih vererek uyardı. İslam Memiş'in dikkat çektiği konu birçok ekonomist tarafından da doğrulanmış durumda.

İSLAM MEMİŞ'TEN UYARI! O TARİHE DİKKAT

İslam Memiş, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana süren İsrail-Filistin çatışmasının piyasalara etkisini yazdı. Kasım ayı için yatırımcıya "belirsizlik" uyarısı yaptı.

Memiş'in TV100'deki yazısı şöyle:"Para piyasalarında bu hafta volatilitenin çok yüksek olacağını pazartesi günü yazmıştım. Peki ne gördük? BİST 100 endeksinde 7 bin 384 puanı da gördük, 8 bin 34 puanı da. Dolar/TL kurunda 28,01 lira seviyesini de gördük, 28,36 lira seviyesini de.

Hamas-İsrail savaşı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararları, dış politika da gerginlikler gibi birçok gelişmenin yaşandığı bir haftayı geride bırakıyoruz. TCMB 500 baz puan faiz artırırken, ECB faiz değişikliğine gitmedi. Yani, piyasaların genel beklentisi karşılanmış oldu. Peki, piyasanın beklentisi karşılandıysa volatilite neden bu kadar yüksekti?

İçsel ve dışsal etkenler olarak ayrı ayrı cevaplayabilirim: İçsel etkenler: Dolar tarafında yıl sonu hedefim yine aynı, 29,70 lira. Zaten doların serbest bırakılmasıyla yukarıda alanı var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında “İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal ettik. İyi niyetimizi suistimal ettiler” diyerek İsrail’e hak ettiği cevabı verdi. Bu gerilim fiyatlamasında etkili oldu.

Endeks tarafında iki haftadır öngörümü zaten biliyorsunuz. Takip ettiğim bant aralığı yine aynı, 7 bin 150-8 bin 200 puan aralığı. Altta alanı olduğundan zaten bir bahane bekliyordu. Ondan sebep çarşamba günü yüzde 7 değer kaybeden BİST 100 endeksi, perşembe gününü yüzde 3 artışla tamamladı.

Dışsal etkenler: Dolar, sadece Türkiye’de değil bu hafta uluslararası piyasalarda değer kazandı. Dolar endeksi 106,75 seviyesine kadar yükseldi. Altın ise hem jeopolitik riskler hem de merkez bankalarının faiz kararından dolayı yükseliş trendinde.

Başlıkların bu hafta belirsizlik ortamının oluşumuna zemin hazırladığını düşünüyorum. Özellikle Kasım ayında volatilitenin daha fazla olacağını düşünüyorum. Yani, Kasım ayı belirsiz bir ay olabilir! Fiyatların da yatırımcıların da kafası oldukça karışık. Piyasa diken üstünde ve bir yön kırılması yok.

TCMB’nin 500 baz puan faiz artırmasına rağmen dolar değer kaybetmedi, aksine değer kazandı. Bu belirsizlik ve sessizlik yatırımcılara şu mesajı veriyor “Zaman kazanma devri değil, varlıkları koruma devri, sessizce kenara çekil, izle ve paranı batırmadığına şükret.”

Sepet, sepet, sepet… Varlıklarınızı çeşitlendirir. Al-sat piyasası yok, al-yat piyasası var. Bu kadar derin belirsizliğin arttığı bir ortamda ısrarla “al-sat yapacağım” diyen varsa buyursun er meydanına. Koca bir sermayenin karşısına pehlivan gibi çıkmak da yürek ister."