Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Amerikalı Yahudiler'den Gazze için 'ateşkes' çağrısı

İsrail ordusu, bu gece Gazze'de operasyonların genişleteceğini duyurmasının ardından yüzlerce Yahudi, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için New York'taki ünlü Grand Central tren garını basarak 'acil ateşkes' çağrısında bulundu. Amerikalı Yahudiler protesto eyleminde 'Adımıza soykırım yapılmasına izin vermiyoruz', 'Hemen ateşkes' şeklinde sloganlar attı. Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. Bölgede sıcak temaslar sürerken İsrail, bu gece operasyonların genişleyeceğini duyurdu. ABD’de New York'taki ünlü Grand Central tren garında bir araya gelen yüzlerce Yahudi, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için İsrail ve Hamas arasında acil ateşkes çağrısı yaptı.

Yayın Tarihi: 28.10.2023 05:00
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Amerikalı Yahudiler'den Gazze için 'ateşkes' çağrısı

Amerikalı Yahudiler'den Gazze için 'ateşkes' çağrısı

İsrail ordusu, bu gece Gazze'de operasyonların genişleteceğini duyurmasının ardından yüzlerce Yahudi, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için New York'taki ünlü Grand Central tren garını basarak 'acil ateşkes' çağrısında bulundu. Amerikalı Yahudiler protesto eyleminde 'Adımıza soykırım yapılmasına izin vermiyoruz', 'Hemen ateşkes' şeklinde sloganlar attı.

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. Bölgede sıcak temaslar sürerken İsrail, bu gece operasyonların genişleyeceğini duyurdu. ABD’de New York'taki ünlü Grand Central tren garında bir araya gelen yüzlerce Yahudi, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için İsrail ve Hamas arasında acil ateşkes çağrısı yaptı.

'Barış için Yahudi Sesi' (JVP) adlı organizasyonun, sosyal medya platformundan yaptığı duyuru ile siyah tişört giyerek toplanan gruplar, bir yandan ilahi söylerken, 'Filistin özgür olmalı', 'Ateşkes, hemen şimdi', 'Hemen ateşkes talebiyle Grand Central'i ele geçir', 'Tarihin doğru tarafında bizimle olun' yazan dövizler taşıdı.

Yahudilere ait JVP ve IfNotNow (Eğer Şimdi Değilse) isimli sivil toplum örgütlerinin sosyal medya platformlarında, protesto ile eş zamanlı olarak, 'Halihazırda 7 bin Filistinli öldü ve bir milyondan fazla kişi de yerinden edildi. İsrailli liderler açıkça soykırım söylemini kullanmaya devam ediyor.' şeklinde duyurular yapıldı.

Yahudi örgüt üyeleri, Gazze için 'acil ateşkes' talebiyle düzenledikleri protesto eyleminde 'Adımıza soykırım yapılmasına izin vermiyoruz', 'Hemen ateşkes' şeklinde slogan attı.

IfNotNow grubunun X platformundaki paylaşımında da, 'İsrail hükümeti Gazze halkını karanlıkta açlıktan öldürürken, bombalarken ve işgal ederken, önümüzdeki günlerde ve haftalarda gerçekleştireceğimiz eylemler yaşamlarımızı belirleyecek.' ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından katil İsrail'e verilen destek Amerika'da göstericiler tarafından prostesto edilmeye devam ediyor.

ABD KONGRESİNDE PROTESTO EDİLMİŞTİ Önce Capitol Binası yakınlarında toplanan göstericiler İsrail'in Filistin saldırılarını protesto etti. 'Ateşkes' yazılı büyük bir afiş açan protestocular, 'Şimdi ateşkes' sloganları atmıştı. 'GAZZE'DE ATEŞKES' Göstericiler 'Gazze kuşatmasına son', 'Siyonizm=Faşizim', 'Amerikalı Yahudiler Gazze'de şimdi ateşkes diyor' yazılı pankartlar taşıdı. Birçok savaş karşıtı Yahudi grubun da katıldığı eylemde göstericilerin bir kısmı, daha sonra Kongre binasına girerek oturma eylemi yaptı.

NEW YORK'TA TERMİNALDE OTURMA EYLEMİ!

Katil İsrail'in Gazze saldırıların arttırması dolayı yüzlerce barış yanlısı Amerikalı Yahudi New York'taki Grand Central Terminali'nde oturma eylemine başladı. Göstericiler ateşkes ilan edilene kadar kalacaklarını ve buradan gitmeyeceklerini söylediler.