Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Armavir Hava Harp Akademisi Mezunları Zehirlenme Girişiminden Son Anda Kurtuldu

Armavir Hava Harp Akademisi mezunları, mezuniyetlerinin 20. yılını kutlamak için bir araya geldi. Ancak buluşmada isimsiz bir siparişle gönderilen pasta ve alkollü içkilerin zehirli olduğu fark edildi ve askerler son anda kurtuldu. Suçlu kurye yakalandı ve suçunu itiraf etti. Bu suikast girişimi, Rusya için ilk değil.

Yayın Tarihi: 25.10.2023 09:33
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Armavir Hava Harp Akademisi Mezunları Zehirlenme Girişiminden Son Anda Kurtuldu

Geçtiğimiz günlerde Armavir Hava Harp Akademisi mezunu pilotlar, mezuniyetlerinin 20. yılını kutlamak için bir araya geldi.

Flightbomber'da yer alan iddiaya göre, aralarında savaşın hava cephesinde görev almış olan en az 70 pilotun bir araya geldiği buluşmada rütbeli isimlerde bulunuyordu. Bir süre sohbet ederek zaman geçiren pilotlar, ilerleyen saatlerde pasta ve içki ikramı için kendilerine tahsis edilen masalara doğru yöneldi.

Buluşma için özel olarak sipariş edilmiş ve üzerinde Armavir Hava Harp Akademisine ait arma yerleştirilmişti ve ilk etapta ortada şüphe uyandıracak herhangi bir durum bulunmuyordu. En azından grubun içinde bulunan subaylardan birisi pastanın ve alkollü içkilerin nereden geldiğini sorana kadar durum bu şekilde gelişti.

Duyanları şaşkına çeviren olay, Flightbomber isimli kanalda, İsimsiz sipariş edilen pasta ve alkollü içkiler tamamen şans eseri grubun içinde bulunan pilotlardan birinin dikkati sayesinde fark edildi. Kimsenin pastayı yemeye veya içkiyi tatmaya bir fırsatı olmadı şeklinde anlatıldı ve buluşmaya katılan askerlerin zehirlenmekten son anda kurtulduğu iddia edildi.

KURYE YAKALANDI, SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Armavir Hava Harp Akademisi'nin Rus askeri havacılığı için oldukça önemli bir merkez olduğuna ve burada yetişen pilotların kabiliyetli pilotlar olduğuna dikkat çekilen paylaşımda, 77 misafirin bu şekilde ölmesi bir felaket olurdu. Savaşın sürdüğünü unutmayın. Böyle bir havacılık okulundan mezun olmuş pilotlar, düşman için iyi bir hedeftir yorumu yapılırken, pastaları ve alkollü içecekleri restorana getiren kuryenin yakalandığı ve suçunu itiraf ettiği ifade edildi.

Semenov'un Rus işgali altında olan Melitopol şehrinin yerlisi olduğu ve suikast girişiminin ardından bölgeden ayrılmak için uçak biletinin hazır olduğu ifade edildi.

BU YÖNTEM İLK DEĞİL

İddia edilen suikast girişiminde hedef Rus pilotlar olsa da aslında suikast girişimlerinde zehir kullanmak Rusya için ilk değil. İngiltere'nin başkenti Londra'da 2006 yılında radyoaktif maddeyle zehirlenerek öldürülen eski Rus istihbarat servisi ajanı Alexander Litvinenko'ya düzenlenen suikastın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle gerçekleştiği ileri sürülmüştü.

Litvinenko'nun öldürülmeden önce Rusya'nın istihbarat servisi FSB hakkında hassas bilgileri ifşa ettiği ve İngiltere istihbaratıyla yakın temasa geçtiği iddia ediliyordu.