Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Avrupa Birliği, Gazze'ye Yapılacak Yardımları Artırıyor

Avrupa Birliği (AB), Gazze'ye yapılacak yardımları 50 milyon euro artırarak, 75 milyon euroya çıkaracağını duyurdu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde bu kararı açıkladı. AB, Gazze Şeridi'ndeki ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaşması için BM ve diğer kuruluşlarla iş birliğini sürdüreceğini belirtti. Von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamak için çabaların artacağını ifade etti. AB Komisyonu üyesi Janez Lenarcic ise Gazze'deki sivillere insani destek sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını ve insani yardımın üç katına çıkarılmasının temel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olacağını belirtti. AB, çatışmaların başından beri Hamas'a tepki gösterirken, İsrail'e destek açıklamaları yapmıştı.

Yayın Tarihi: 15.10.2023 01:31
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Avrupa Birliği, Gazze'ye Yapılacak Yardımları Artırıyor

Avrupa Birliği (AB), Gazze'ye yapılacak yardımları 50 milyon euro artırarak, 75 milyon euroya çıkaracağını duyurdu.

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada von der Leyen'in şu ifadelerine yer verildi: 'Komisyon, Gazze için öngörülen mevcut insani yardım paketini derhal 50 milyon euro artıracak. Bu, toplamı 75 milyon euronun üzerine çıkaracak. Bu yardımların Gazze Şeridi'ndeki ihtiyaç sahiplerine ulaşması için BM ve kuruluşlarıyla yakın iş birliğimizi sürdüreceğiz. İsrail'in kendini Hamas teröristlerine karşı, uluslararası insani hukuka tam saygı göstererek savunma hakkını destekliyoruz. Gazze'deki masum sivillere bu bağlamda destek sağlanması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.'

Von der Leyen ayrıca X hesabından yaptığı açıklamada, 'Bu desteğin ihtiyacı olanlara ulaşmasını sağlamak için çabalarımızı iki katına çıkaracağız.' mesajını paylaştı.

AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic de 'Komisyon, Gazze Şeridi'ndeki sivillere insani destek sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. AB'nin insani yardımının üç katına çıkarılması, Gazze'deki sivillerin gerekli temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesini sağlamaya yardımcı olacak. İnsani yardıma güvenli ve sınırsız erişimin sağlanması esastır.' değerlendirmesinde bulundu.

AB, çatışmaların ilk gününden bu yana Hamas'a tepki gösterirken, İsrail'e destek açıklamaları yapmıştı. Von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, dün İsrail'i ziyaret etmişti.