Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bakan Yardımcısı Serim, BM İnsan Hakları Konseyinde Konuştu

Bakan Yardımcısı Serim, BM İnsan Hakları Konseyinde düzenlenen acil oturumda yaptığı konuşmada, dini nefretin artışına dikkat çekerek, kutsal kitaplara yapılan saygısızlığın hoşgörü ve insan onuruna aykırı olduğunu vurguladı. Serim, ifade özgürlüğünün nefret yaymak için kullanılamayacağını belirterek, bu tür eylemlere karşı adımlar atılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin İslam karşıtlığına karşı girişimleri desteklemeye devam edeceğini dile getiren Serim, din veya inanca dayalı nefretle mücadele etmenin ülkelerin sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 12.07.2023 03:22
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Bakan Yardımcısı Serim, BM İnsan Hakları Konseyinde Konuştu

Serim, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinde düzenlenen acil oturumda konuştu.

"Son dönemde artan dini nefretin açık bir tezahürü olan Kur'an-ı Kerim'i alenen yakma olaylarını şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullanan Serim, herhangi bir kutsal kitaba yapılan saygısızlığın, hoşgörü, toplumsal barış ve insan onuruna saygı ile bağdaşmadığını dile getirdi.

Serim, "İfade özgürlüğü toplumun temel taşıdır ancak nefret yaymak amacıyla kötüye kullanılamaz. İfade özgürlüğü gerekçesiyle bu tür eylemlere izin verilmesi kabul edilemez. Tüm yetkilileri, bu eylemlerin faillerine karşı gerekli adımları atmaya ve bu tür olayların tekrarlanmasını önlemeye çağırıyoruz." diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Serim, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman, Avrupa konseyi, NATO gibi tüm Batılı kuruluşların üyesi ve ortağı, aynı zamanda AB adayı olan Türkiye'nin, İslam karşıtlığına karşı girişimleri desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Din veya inanca dayalı nefret ve ayrımcılıkla mücadele etmenin söz konusu ülkelerin sorumluluğu olduğunu aktaran Serim, şunları kaydetti: "Türkiye bu amaçla ikili ve çok taraflı düzeyde tüm ülkelerle birlikte çalışmaya hazırdır. Sadece Müslümanları değil tüm insanlığı tehdit eden nefret eylemlerine karşı açık ve ortak bir mesaj vermek üzere tüm ülkeleri bu kararı desteklemeye çağırıyoruz."