Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

BDDK Açıkladı! İlkevim Projesi ile Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından duyurulan İlkevim projesi ile ev sahibi olmak artık daha kolay. Proje kapsamında ilk kez ev sahibi olacaklara yüzde 1.20 faiz oranı ve 180 ay vade ile kredi imkanı sağlanacak. Kredinin limiti ise 1 milyon TL'ye kadar çıkabilecek. Detaylar Ekim ayında açıklanacak.

Yayın Tarihi: 04.09.2023 14:46
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

BDDK Açıkladı! İlkevim Projesi ile Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay

BDDK açıkladı! İlkevim projesi ile ilk kez ev sahibi olacak kişilere 1.20 faiz oranı ve 180 ay vade ile çok ucuz kredi verecek.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) önemli açıklama yaptı. Ev sahibi olmak isteyenler için İlkevim projesi duyuruldu. İlk kez ev sahibi olacaklara yüzde 1.20 faiz oranı ve 180 ay vade ile kredi imkanı sağlanacak. Kredinin limiti ise 1 milyon TL'ye kadar çıkabilecek. Projeye ilişkin detaylar ise Ekim ayında açıklanması bekleniyor.

Türkiye'nin son zamanlarda yaşadığı ekonomik buhranlar sebebiyle ev almak ve kiralamak aşırı şekilde zorlaştı.

Türkiye'de özellikle genç neslin geleceğe dair hayalleri tükenmeye başladı. Ev fiyatları milyonları aşarken ev alma oranında ise büyük düşüşler meydana gelmeye başladı. Arz-talep dengesinin bozulmasıyla konut piyasası yavaşlamaya ve hatta durmaya başladı. Bu durağanlığı atmak ve daha fazla konutun yapılmasını sağlamak için devlet ve bankalar kolları sıvadı ve yeni konut kredisi fırsatını duyurdu. İlkevim projesi yalnızca sıfır evlerde değil ikinci el konutlarda da geçerli olacak diye biliniyor. Ev almayı düşünenler var ise bu fırsatı kaçırmamaları gerekli. Özellikle kredinin 180 ay yani 15 yıl boyunca ödenecek olması aylık ödeme miktarını oldukça düşürmekte. Bu sebeple de yeni ev alacaklar için büyük bir fırsat olarak görünmekte.

İlk kez ev alacaklara kredi projesi yani İlkevim projesinin başlangıç tarihi olarak Ekim ayı düşünülüyor.

Proje başladığında detaylarına dair daha güncel bilgileri sizlere iletiyor olacağız.