Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Beyaz çamaşırların nasıl yıkanacağı ve lekelerin nasıl çıkarılacağı hakkında bilgi veren bir makale.

Yayın Tarihi: 13.10.2023 17:56
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır?

Renkli çamaşırlardaki boya molekülleri yıkama suyuna karışarak beyazların renk değiştirmesine sebep olabilir. O nedenle eski de olsalar renkli çamaşırlarınızı beyazlardan ayrı yıkamaya dikkat edin. Ayrıca çok kirli ve çamurlu giysileri beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamaktan kaçının. Ter ve vücut yağlarının beyaz çamaşırlarınızı sarartmasını önlemek için beyazları olabildiğince sık yıkayın.

Lekelerle başa çıkmak için çamaşır suyu kullanmayı deneyin. Ancak klor bazlı çamaşır suyu fazla kullanıldığında beyazlarda sararmaya yol açabilir. Bu yüzden daha etkili olan oksijenli çamaşır suyunu tercih edin. Beyazlarınıza canlılık katmak için makinenize biraz limon suyu da katabilirsiniz.

Beyazlardaki lekeler nasıl çıkarılır?

Beyaz çamaşırlardaki lekeler inatçı görünseler de doğru yıkama yöntemleriyle kolaylıkla çıkarılabilir. Beyazlardaki lekelerle baş etmenin en önemli püf noktası lekeye olabildiğince çabuk müdahale etmektir. Giysinize bulaşan maddenin fazlasını bıçak gibi bir cisimle aldıktan sonra lekenin üzerine limon suyu ya da direkt olarak lekelere uygulanabilen bir deterjan dökerek yıkamadan önce 15-20 dakika bekletin. Eğer çamaşır deterjanı kullanıyorsanız kumaş cinsine uygun bir ürün seçmeyi ve kullandığınız ürünün kullanım talimatlarını gözden geçirmeyi unutmayın.

Beyazlardaki sarı lekelerden ve çok inatçı kirlerden kurtulmak için beyazlarınızı oksijen bazlı çamaşır suyunda ya da kabartma tozu katılmış suda bekletmeyi deneyin. Sıcak su lekeleri sabitler, o yüzden yeni lekelenmiş çamaşırlarınızı soğuk suda yıkamaya dikkat edin. Eğer ilk yıkamadan sonra lekeler hala çıkmadıysa tekrar yıkamak için çamaşırların kurumasını beklemek yerine ıslakken yeniden deneyin. Lekeli çamaşırlar kuruyunca lekeleri çıkarmak daha da zorlaşacaktır.

Beyaz çamaşırlar için aspirin yöntemi

Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken aspirin yöntemi ile lekelerin tümüyle çıkmasını sağlayabilirsiniz. Beyaz çamaşırların ilk günkü gibi kalması çok önemlidir. Ancak çamaşır suyu ve bazı leke çıkarıcı deterjanlar, beyazlardaki lekeleri çıkarırken kumaşa da zarar verir. Beyaz çamaşırların yıpranmasını önlemek için deterjanla birlikte aspirin tercih edilmektedir. Aspirin çamaşırların beyazlamasını ve lekerin çıkarılmasına yardımcı olur. Makineye çamaşırların üzerine her 1 kilo çamaşır için 1 adet aspirin koyup ön yıkama yapmadan makineyi çalıştırmalısınız. Kan lekesi çıkarmak için ise kıyafetlerinizi yıkamadan önce 2 saat aspirinli suda bekletebilirsiniz. Suyun sıcak olmaması önemlidir. Sıcak su kandaki proteinlerle etkileşime geçerek lekelerin çıkmasını zorlaştırır. Soğuk su tercih edin.