Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bitcoin ve Altın, ABD Hazine Tahvillerindeki Satışla Ralli Yaptı

BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes’in yaptığı açıklamaya göre, ABD Başkan Biden'ın son konuşmasının ardından Bitcoin ve altın, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinde agresif bir satışla aynı zamana denk gelen önemli bir ralli yaşadı. Hayes’e göre ne altın ne de Bitcoin herhangi bir faiz getirisi sağlamıyor. Bu nedenle Hayes, bunların ABD Hazine tahvil getirilerinin yükseldiği bir dönemde eş zamanlı olarak yükselmelerinin, bu güvenli liman varlıklarının artan hükümet harcamaları ve enflasyonla ilgili bir geleceği göz önüne aldığını iddia ediyor.

Yayın Tarihi: 26.10.2023 22:36
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Bitcoin ve Altın, ABD Hazine Tahvillerindeki Satışla Ralli Yaptı

BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes’in yaptığı açıklamaya göre, ABD Başkan Biden'ın son konuşmasının ardından Bitcoin ve altın, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinde agresif bir satışla aynı zamana denk gelen önemli bir ralli yaşadı.

ABD Hazine Tahvilleri Düştü, Bitcoin Artış Yaşadı Arthur Hayes, Hamas-İsrail çatışmasının başlangıcında Bitcoin'in nispeten etkilenmediğini ifade etti. Ancak, o zamandan bu yana keskin bir yükseliş göstererek ABD Hazine tahvillerinin getirisi arttıkça Bitcoin de 30.000 doların üzerine çıktı.

Hayes’e göre ne altın ne de Bitcoin herhangi bir faiz getirisi sağlamıyor. Bu nedenle Hayes, bunların ABD Hazine tahvil getirilerinin yükseldiği bir dönemde eş zamanlı olarak yükselmelerinin, bu güvenli liman varlıklarının artan hükümet harcamaları ve enflasyonla ilgili bir geleceği göz önüne aldığını iddia ediyor.

FED'in 20 Eylül'deki toplantısından bu yana, uzun vadeli ABD Hazine tahvilleri (TLT) %11 düşerken, Bitcoin %11 yükseldi ve altın %1'lik mütevazı bir artış gösterdi. BitMEX kurucusuna göre bu eğilim, piyasanın büyümeden ziyade enflasyonla ilgili endişelerine karşılık geliyor ve Bitcoin ile altının neden uzun vadeli getirilerle birlikte yükseldiğini açıklıyor.

Hayes’e göre, uzun vadeli ABD Hazine tahvilleri yatırımcılar için güven sağlayamazsa, özellikle de küresel savaş zamanı enflasyonuna dair korku arttıkça altın ve Bitcoin gibi alternatif varlıklara ilgi artabilir.

Kısa süre önce Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Blackrock spot Bitcoin ETF'sini onayladığına dair yanlış söylentiler nedeniyle 30.000 doların üzerine çıkmıştı. Ancak, bu söylentiler çürütüldüğünde hızla 27.000 dolara gerilemişti.

Hayes, tahvil getirileri çok yükseldiğinde, FED'in ABD Hazine piyasasının serbest bir piyasa olduğu iddiasından vazgeçeceğini öngörüyor.