Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Bitcoin ve Kripto Varlıklarının Performansı

S&P 500 Endeksi ve Nasdaq Bileşik Endeksi'ne kıyasla Bitcoin ve Ethereum'un yılın başından bu yana gösterdiği performans incelendi. Bitcoin'in yüzde 60'lık getirisiyle en iyi performans gösteren varlıklardan biri olduğu belirtildi. Ayrıca Ethereum'un da yüzde 30'luk bir fiyat artışı yakaladığı ve geleceğine dair umutlu bir manzara çizildiği ifade edildi.

Yayın Tarihi: 18.10.2023 16:52
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Bitcoin ve Kripto Varlıklarının Performansı

Dünyanın en önemli şirketlerinin ve blue-chip olarak adlandırılan güvenilir organizasyonların listelendiği S&P 500 Endeksinin yılın başından bu yana getirisi ise ekim ortası itibarıyla yüzde 14 seviyesinde ölçüldü.

Teknoloji şirketlerinin listelendiği güvenilir endekslerden biri olan ‘Nasdaq Bileşik Endeksi’nin, 1 Ocak 2023’ten bu yana elde ettiği toplam kazancın ise yüzde 27’ye yakın olduğu tespit edildi.

Bitcoin, yaklaşık yüzde 60’lık getirisiyle iki hisse senedi endeksini de geride bıraktı.

“BITCOIN BU YILIN EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN VARLIKLARINDAN BİRİ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Bugüne dek hep volatiliteyle ve riskle özdeşleştirilen dijital varlıklar, elde ettikleri yıllık kazançlarla yatırımcıların gözünde güvenli liman vasfı kazanıyor. Bitcoin, yaklaşık yüzde 60 artışla bu yılın en iyi performans gösteren varlıklarından biri” ifadelerini kullandı.

“GELİŞMELER KRİPTO VARLIKLARIN GELECEĞİNE DAİR UMUTLU BİR MANZARA ÇİZİYOR”

Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri açısından ikinci sırada yer alan Ethereum kripto para biriminin de yılın başından bu yana yüzde 30’luk bir fiyat artışı yakaladığını belirten Sönmez, “Geçtiğimiz günlerde küresel bir banka, Ethereum fiyatının 2026 sonuna kadar beş kattan fazla artabileceğini öngördü. Araştırma ekibi, akıllı sözleşmeler olarak bilinen blokzinciri tabanlı anlaşmaların yanı sıra oyunlarda ve geleneksel varlıkların tokenizasyonunda daha yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla Etherum fiyatının iki yıl içinde 8 bin dolara ulaşabileceğini tahmin etti. Ethereum, Şanghay güncellemesinin akabinde, 2024 içinde ‘Dencun’ isimli bir güncellemeye daha hazırlanıyor. Öte yandan Bitcoinin yarılanma işleminin 2024 içinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu gelişmeler, kurumsal ilgiyle birleşince kripto varlıkların geleceğine dair umutlu bir manzara çiziyor ifadelerini kullandı.