Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten Diplomasi ve Barış Açıklamaları

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York'taki BM binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Eylülün 'çok taraflı diplomasi' ayı olacağını ifade eden Guterres, kendisinin Kenya'daki Afrika İklim Zirvesi, Endonezya'daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) - BM Zirvesi, Hindistan'daki G20 Zirvesi ve Küba'daki Çin-G77 Zirvesi'ne katılacağını duyurdu. Ukrayna'da barışa ilişkin büyük bir gelişme beklenmediğini belirten Guterres, bu nedenle savaşın olumsuz etkilerini azaltmanın önemli olduğunu vurguladı. Afrika'da askeri hükümetlerin çözüm sağlamadığını ve sorunları artırdığını ifade eden Guterres, demokratik kurumların inşa edilmesi ve hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı. Ayrıca, Afrika'daki sorunların temeline inilmesi ve kalkınma koşullarının sağlanması gerektiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 31.08.2023 22:23
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten Diplomasi ve Barış Açıklamaları

BM Genel Sekreteri Guterres, New York’taki BM binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Eylülün “çok taraflı diplomasi” ayı olacağını ifade eden Guterres, kendisinin Kenya’daki Afrika İklim Zirvesi, Endonezya’daki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) – BM Zirvesi, Hindistan’daki G20 Zirvesi ve Küba’daki Çin-G77 Zirvesi’ne katılacağını duyurdu.

Ukrayna'da Barışa İlişkin Gelişme Beklentisi Düşük

New York’ta ise BM 78. Genel Kurulu’nun gerçekleşeceğini anımsatan Guterres, burada Ukrayna’da barışa ilişkin çok büyük bir gelişme beklemediğini ifade etti. Guterres, “Ümit hiç bir zaman bitmez ancak yakın gelecekte Ukrayna’da barış mümkün görünmüyor. Aksine inandığımı söylesem yalan söylemiş olurum.” diye konuştu. BM Genel Sekreteri, bu nedenle Ukrayna’daki savaşın olumsuz etkilerini azaltmanın önem taşıdığını dile getirdi.

Afrika'daki Yönetişim Sorunları ve Askeri Hükümetler

Afrika kıtasındaki gelişmeler hakkında da konuşan Guterres, kıtada çok sayıda ülkenin önemli yönetişim sorunlarıyla mücadele ettiğini kaydetti. Guterres, “Ancak askeri hükümetler çözüm sağlamıyor, sorunları artırıyor. Krizleri çözemiyor, daha da derinleştiriyor.” değerlendirmesinde bulundu. Tüm bölgedeki ülkelere güvenilir demokratik kurumlar inşa etme çağrısında bulunan Guterres, hukukun üstünlüğünün öneminin de altını çizdi. Guterres, farklı Afrika kökenli bölgesel örgütlerin diplomasi çabalarının desteklenmesi gerektiğini belirtti. Aynı zamanda Afrika’da sorunların temeline inilmesi için gerekli koşulların sağlanması gerektiğine işaret eden Guterres, kıtadaki en temel problemin yetersiz kalkınma olduğunu ifade etti.