Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

BM'den 'İsrail' tepkisi: Gazze soykırıma uğruyor

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Gazze nüfusunun büyük bir kısmının soykırıma maruz kaldığını, İsrail'in sivilleri bombalamayı bırakması gerektiğini söyledi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Gazze'de insani durumun çok endişe verici ve tehlikeli şekilde kötüleştiğini duyurdu. İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI: Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e kapsamlı saldırı başlatırken, İsrail ordusu da Gazze'ye saldırı başlattı.

Yayın Tarihi: 12.10.2023 16:10
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

BM'den 'İsrail' tepkisi: Gazze soykırıma uğruyor

BM'den 'İsrail' tepkisi: Gazze soykırıma uğruyor

BM Filistin Özel Raportörü Albanese, Gazze nüfusunun büyük bir kısmının soykırıma maruz kaldığını vurgulayarak, İsrail'in sivilleri bombalamayı durdurması için çağrıda bulundu.

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Gazze nüfusunun büyük bir kısmının soykırıma maruz kaldığını, İsrail'in sivilleri bombalamayı bırakması gerektiğini söyledi. Albanese, 'Abluka altındaki Gazze halkının kaynaklarını kesmek ve aç bırakmak, savaş suçudur ve eğer kasıtlıysa bu insanlık suçudur' açıklamasını yaptı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Gazze'de insani durumun çok endişe verici ve tehlikeli şekilde kötüleştiğini, sağlık sektörünün çöküşün eşiğinde olduğunu duyurmuştu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e 'Aksa Tufanı' adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda bin 200 İsraillinin hayatını kaybettiği aktarılmıştı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de bin 354 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 49 kişinin yaralandığını duyurdu. Ayrıca Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 29 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 150 kişinin yaralandığı belirtilmişti.