Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Borrell, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile Görüştü

AB Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile görüştü. Borrell, Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için çatışmalara acilen ara verilmesi ihtiyacı ve çatışmanın bölgeye yayılma tehlikesine dikkat çekti. Ayrıca, sivillerin korunması gerektiğini vurgulayarak Hamas'ın elindeki rehineleri serbest bırakması çağrısında bulundu. Görüşmelerde Batı Şeria'daki durum, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları ve Orta Doğu barış sürecinin canlandırılması da ele alındı. Borrell, İİT Genel Sekreteri ile görüşmesinde ise kutuplaşmanın önlenmesi ve dini hoşgörünün yayılması gerektiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 22:38
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Borrell, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile Görüştü

Borrell, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile Görüştü

AB Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile görüştü.

Borrell, insani yardımların Gazze'ye ulaştırılması için çatışmalara acilen ara verilmesi ihtiyacı ile çatışmanın bölgeye yayılması tehlikesini vurguladı. Uluslararası insancıl hukuk gereğince sivillerin korunması gerektiğinin altını çizen Borrell, Hamas'ın acilen ön şartsız olarak elindeki rehineleri serbest bırakması çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

Görüşmelerde Batı Şeria'daki durumun da ele alındığı belirtildi. Borrell, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları hakkında AB'nin endişesini ifade etti ve bu saldırıları şiddetle kınadıklarını kaydetti. İki devletli çözüm temelinde Orta Doğu barış sürecinin yeniden canlandırılmasının önemine değinen Borrell, Mısırlı, Ürdünlü ve Suudi Arabistanlı muhataplarıyla bu konuyu da ele aldı.

Borrell, İİT Genel Sekreteri ile görüşmesinde de kutuplaşmanın önlenmesi ve dini hoşgörünün yayılması gerektiğini belirterek, Kur'an-ı Kerim'in yakılması gibi eylemlerle Yahudi tesislerine saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Fotoğraf, AA tarafından servis edilmiştir, temsilidir.