Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Çamaşır Makinesine Zarar Veren Hata! Ömrü Kısalıyor...

Çamaşır makinelerinin ömrünü kısaltan hatalar ve nasıl önlem alınması gerektiği hakkında bilgi veren bir makale.

Yayın Tarihi: 01.10.2023 00:07
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Çamaşır Makinesine Zarar Veren Hata! Ömrü Kısalıyor...

Çok Doldurmak

Çamaşır makinelerinin yıkama programları, yıkama kapasiteleri hakkında bilgi verir. Örneğin 7 kg yıkama kapasitesi olan bir çamaşır makinesinin kapasitesi, pamuklu çamaşırlarda 7 kg, narin çamaşırlarda 3 kg olabilir. Bu kriterlere dikkat ederek hem çamaşırlarınızı hem de makinenizi koruyabilirsiniz. Aksi halde çamaşır makinenizin tamburu zarar göreceği gibi çamaşırlarınız da yıpranacaktır.

Çok Fazla Deterjan Kullanmak

Fazla deterjan kullanarak daha fazla temizlik yapacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aşırı deterjan kullanımı, çamaşırlarda yıpranmaya ve solmaya yol açmaktadır. Normalden fazla deterjan kullandığınızda sadece çamaşırlarınıza değil, aynı zamanda makinenize de zarar vermektedir. Özellikle soğuk suyla yıkama yapıldığında erimeyen deterjan kalıntıları gözeneklerde tortulanmaya yol açar. Bu da çamaşır makinesinin bozulmasına neden olur.

Soğuk Su Kullanmakta Makineye Zarar Veriyor

Narin çamaşırlar için soğuk suyla yıkama işlemi yapılmaktadır. Bu durum makinenin temizlenmesini engeller. Genellikle soğuk suyla yıkama yapanların ayda bir defa makineyi boş olarak sıcak suda çalıştırmaları gereklidir.

Yıkama Filtresi Kullanmamak

Çamaşır makinesine atılan pullu ve boncuklu giysilerden kopan parçalar çamaşır makinesinin mekanizmasına zarar verebiliyor. Kopça, kanca ve buna benzer kopabilecek parçaları olan giysileri çamaşır makinesine atarken yıkama filtresi kullanılmalıdır.

Kıyafetleri Bekletmek Yanlışından Vazgeçmelisiniz

Yıkanan kıyafetleri çamaşır makinesinde bekletmekte makineye zarar veriyor. Makinenin küf kokmasına, kıyafetlerin ise temizliğine zarar veriyor. Makine içerisinde bekleyen kıyafetler oluşan nem nedeniyle makinenin ömrünü büyük ölçüde kısaltıyor. Makineniz yıkamayı tamamlar tamamlamaz kıyafetleri çıkarıp asmak gerekiyor. Böylelikle kıyafetleriniz ve makinenizde oluşacak kötü kokuyu önlemeniz mümkün oluyor.

Ucuz Deterjanlara Dikkat!

Kullandığınız deterjanlar kalitesiz olursa hem çamaşırlarınız hem de makineniz hasar görebilir. Merdiven altı üretilen deterjanları kesinlikle makinenizde kullanmamalısınız.