Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Çek Cumhurbaşkanı Askerin Kafasına Direkle Vurdu, Görüntüler Gündem Oldu

Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel’in Prag'daki bir tören sırasında bir askerin kafasına bayrak direği ile vurması ve şapkasını düşürmesi olayı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı olay üzerine askerden özür dilerken dikkatsizliğinin askeri törene yeni bir unsur ekleme girişimi olmadığını belirtti.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 14:44
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Çek Cumhurbaşkanı Askerin Kafasına Direkle Vurdu, Görüntüler Gündem Oldu

Cumhurbaşkanı askerin kafasına direkle vurdu

Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel’in Prag'daki tören sırasında bir askerin kafasına bayrak direği ile vurduğu ve şapkasını düşürdüğü an sosyal medyada izlenme rekoru kırdı. Devlet Başkanı, eline tutuşturulan büyük bir bayrak direğinin ağırlığını hesaba katmayınca, farkında olmadan direği esas duruşta bekleyen bir askere doğru salladı ve şapkasını düşürdü.

PAVEL ESPRİYLE ÖZÜR DİLEDİ

Çek Cumhurbaşkanı olay üzerine yaptığı açıklamada askerden özür dilerken dikkatsizliğinin askeri törene 'yeni bir unsur' ekleme girişimi olmadığını söyleyerek espri yaptı. “Vítkov'daki tören sırasında bir savaş bayrağının isabet ettiği Kale Muhafızları mensubuna verilen fiziksel ya da psikolojik zarar için en azından bu şekilde özür dileme ihtiyacı hissediyorum” diyen Başkan, “Bu kesinlikle standart askeri prosedürü yeni bir unsurla çeşitlendirme girişimi değildi. Sadece ağırlığı hafife almışım' dedi.

Vitkov Anıtı'ndaki tören

Vitkov Anıtı'ndaki tören, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından 28 Ekim 1918'de Çekoslovakya'nın kuruluşunun anıldığı Çekoslovak Bağımsızlık Günü münasebetiyle Cumartesi günü düzenlenmişti.