Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Cezayir Gazeteleri İsrail'in Gazze Saldırılarına Karşı Tek Manşetle Çıktı

Cezayir gazeteleri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı dayanışma amacıyla aynı manşeti kullanarak çıktı. Ulusal gazeteler, Batı medyasının taraflılığını ve İsrail'in saldırılarının görmezden gelinmesini eleştirdi. Gazeteler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının gerçeği öldüren bir medya olduğunu vurguladı. Açıklamada, İsrail yanlısı yayınları kınayan Cezayirli gazeteciler, Batı medyasının mesleki ve ahlaki ilkelerden yoksun olduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 22.10.2023 15:24
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Cezayir Gazeteleri İsrail'in Gazze Saldırılarına Karşı Tek Manşetle Çıktı

Cezayir Gazeteleri İsrail'in Gazze Saldırılarına Karşı Tek Manşetle Çıktı

Cezayir'de gazeteler, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırılarına dikkati çekti. Kuzey Afrika ülkesindeki yayın organları, Filistin topraklarında İsrail’in saldırılarına maruz kalanlarla dayanışma için aynı manşeti attı. Ulusal gazeteler, Batı medyasının taraflılığına ve İsrail’in saldırılarının dehşetini görmezden geldiğine dikkati çekti. Cezayir gazetelerinde aynı manşet Gazze'den bir fotoğrafla, “Gazze... Gerçeği öldüren medya” manşetini seçtiler.

Barbarca saldırıyı kınıyoruz

Söz konusu gazetelerin genel yayın yönetmenleri tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada şöyle denildi: Biz, Cezayirli medya mensupları olarak, Siyonist rejimin Gazze'deki savunmasız insanlara yönelik barbarca saldırısını kınıyoruz.

İsrail yanlısı yayınları kınıyoruz

Açıklamada, Batı medyasının İsrail yanlısı yayın yaptığına dikkati çekilerek şu ifadelere yer verildi: Aynı şekilde Batı medyasının mesleki ve ahlaki ilkelerden yoksun bir şekilde İsrail yanlısı yayınlarını da kınıyoruz.

Tek manşet kararı

Şuruk Gazetesi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrezzak Bulkamh da bu girişimin her yıl 22 Ekim'de kutlanan Ulusal Gazetecilik Günü’ne denk geldiğini aktararak, gazetelerin bu manşetle Filistin halkıyla dayanışmayı amaçladığını belirtti. Batı medyasının çok açık bir şekilde bu savaşta İsrail yanlısı yayın yaptığını dile getiren Bulkamh, söz konusu basının böylece tüm mesleki ve ahlaki ilkeleri ihlal ettiğini vurguladı. Batı medyasının İsrail’in propaganda aletine dönüştüğünü ifade eden Bulkamh, bu “sorumsuzluğa” karşı, Cezayirli basın mensupları olarak insani ve mesleki taraflarını temsil eden tek bir manşetle çıkma kararı aldıklarını kaydetti.