Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Yabancı İşbirliğine Odaklanma Çağrısında Bulundu

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ticaret ve yatırım gibi alanlarda yabancı işbirliğine odaklanması için daha fazla açılması çağrısında bulundu. Şi, reformu derinleştirme konulu bir toplantıda, döviz ve yatırım, ticaret ve finansal yenilik gibi işbirliğinin kilit alanlarına odaklanılmalıdır ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 11.07.2023 20:56
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Yabancı İşbirliğine Odaklanma Çağrısında Bulundu

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ticaret ve yatırım gibi alanlarda yabancı işbirliğine odaklanması için daha fazla açılması çağrısında bulundu.

CCTV nin aktardığına göre Şi, Salı günü reformu derinleştirme konulu bir toplantıda, Yeni bir kalkınma modeli oluştururken ve yapısal açılımı teşvik ederken, döviz ve yatırım, ticaret ve finansal yenilik gibi işbirliğinin kilit alanlarına odaklanılmalıdır ifadelerini kullandı.

Çin in yabancı yatırımcıları teşvik etme girişimleri, Pekin in sıfır-Kovid politikalarının sona ermesinin ardından ekonomideki toparlanmanın azalmaya başladığının netleşmesiyle son haftalarda arttı. Yetkililer bu haftanın başlarında, müteahhitler için kredi desteğini uzatarak, sorunlu emlak piyasasını desteklemek için bir adım attı. Tüketici harcamaları ve ihracat gibi ekonominin diğer önemli bileşenleri durgun seyrederken, son veriler deflasyonun derinleştiğine işaret ediyor.

Küresel yatırımcıların ve çok uluslu firmaların Çin i anlamalarına yardımcı olan yabancı danışmanlık firmalarına, ülke çapında casuslukla mücadele kampanyasının bir parçası olarak bu yıl getirilen kısıtlama denizaşırı firmalardan gelen yatırım iştahını azalttı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde Pekin e yaptığı ziyarette, Çin in piyasa dışı uygulamaları ve Amerikan firmalarına yönelik zorlayıcı eylemler konusundaki endişelerini dile getirmişti. Yellen’in gelişinden sadece birkaç gün önce, üst düzey Komünist Parti yetkilileri, sektöre yönelik baskının küresel yatırımcıları korkutmasından bu yana ilk kez ABD’li bir firma olan Şanghay’daki finans merkezinde yer alan Bain&Company’i ziyaret etmişlerdi.

Öte yandan Şi, reform toplantısı sırasında, ülkeyi 2060 yılına kadar karbon nötr hale getirme planı için yenilenen bir hamleyle enerji tüketiminin daha iyi düzenlenmesi ve karbon emisyonlarının kontrol edilmesi çağrısında bulundu.