Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Çin'in Casusluk Faaliyetleri Tehlike Saçıyor!

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray ile ABD'de bir araya gelen İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelenda istihbarat birimlerinin başkanları, Çin'in yürüttüğü teknolojik casusluk faaliyetleri hakkında endişelerini dile getirdi. FBI Direktörü Wray, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu neslin, bu çağın belirleyici tehdidini temsil ettiğini belirtti. Çin hükümetinin doğrudan veya dolaylı olarak ABD genelinde fikri mülkiyet haklarını, ticari sırları ve kişisel verileri çalma çabalarına tanık olduklarını aktardı.

Yayın Tarihi: 24.10.2023 05:36
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Çin'in Casusluk Faaliyetleri Tehlike Saçıyor!

Çin'in Casusluk Faaliyetleri Tehlike Saçıyor! 'Beş Göz'den Kritik Buluşma!

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray ile ABD'de bir araya gelen İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelenda istihbarat birimlerinin başkanları, Çin'in yürüttüğü teknolojik casusluk faaliyetleri hakkında endişelerini dile getirdi. California’nın Silikon Vadisi Palo Alto’da buluşan, “Beş Göz” olarak bilinen ittifakı oluşturan istihbarat başkanları, CBS’in 60 Dakika programında konuştu.

“DAHA KAPSAMLI TEHDİT OLUŞTURAN BİR ÜLKE YOK”

FBI Direktörü Wray, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu neslin, bu çağın belirleyici tehdidini temsil ettiğini belirterek “Fikirlerimize, yeniliklerimize, ekonomik güvenliğimize ve nihayetinde ulusal güvenliğimize bundan daha geniş, daha kapsamlı bir tehdit oluşturan başka bir ülke yok” ifadelerini kullandı. “2 BİN AKTİF SORUŞTURMA VAR”

Çin hükümetinin doğrudan veya dolaylı olarak ABD genelinde fikri mülkiyet haklarını, ticari sırları ve kişisel verileri çalma çabalarına tanık olduklarını aktaran Wray, “Fortune 100 şirketlerinden, daha küçük girişimlere kadar her şeyden, tarımdan, biyoteknolojiden, sağlık hizmetlerinden, robot biliminden, havacılıktan, akademik araştırmalardan bahsediyoruz. Çin hükümetinin bilgi çalma çabalarıyla ilgili ABD’de yaklaşık 2 bin aktif soruşturmamız var” dedi.

Wray, Çin’in diğer büyük ulusların toplamından daha büyük “hack” programına sahip olduğunu savunarak “Bu birçok açıdan yaşam tarzımıza yönelik bir tehdittir. Bu, Amerikalıların işleri, aileleri, Amerikalıların geçim kaynakları ve hırsızlıktan doğrudan etkilenen 5 ülkemizin her biri için aynı şey anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİYLE GÖRÜŞTÜLER

Çin’in teknoloji casusluğuna karşı ortak mücadele için 5 ülke istihbarat başkanlarının bir araya geldiğini ve Silikon Vadisi’nde dev teknoloji şirketlerinin liderleriyle görüştüklerini belirten Wray, “Hepimiz bu toplantıya inovasyonlarımızı ve fikri mülkiyetimizi nasıl daha iyi koruyabileceğimizi bulmak amacıyla geldik” ifadesini kullandı.

MI5: 20 BİNDEN FAZLA ÖRNEK VAR

İngiltere iç istihbarat servisi MI5’in Başkanı Ken McCallum da Çin’in casusluğunun sadece hükümet ya da askeri sırlarla ilgili olmadığına dikkat çekerek “Konu sadece kritik altyapıyla ilgili değil, üniversitelerimizdeki akademik araştırmalarla ilgili, gelecek vadeden yeni kurulan şirketlerle ilgili.” dedi.

McCallum, teknoloji hırsızlığının çok değişik şekillerde gerçekleştiğine işaret ederek Çin’in İngiltere’de güvenlik iznine sahip olan veya teknolojinin ilginç alanlarında çalışanlara gizli yollardan ulaşmak için profesyonel ağ sitelerini kullandığını gördüklerini, bunun 20 binden fazla örneği olduğunu söyledi.

“EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR OLAY”

Kanada Güvenlik İstihbaratı Servisi Direktörü David Vigneault de Çin Halk Cumhuriyeti'nin, başka ülkelerde arazi ve şirket satın alınması gibi yolları da kullandığına işaret ederek Kanada’da casusluk amacıyla yapıldığını düşündükleri, Çin’in ülkedeki hassas, stratejik varlıklarına yakın yerleri ele geçirme girişimlerini engelledikleri bilgisini paylaştı.

Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı Başkanı Mike Burgess de bütün ülkelerin “stratejik avantaj” için casusluk yaptığına işaret ederek “Ancak burada bahsettiğimiz davranış geleneksel casusluğun çok ötesine geçiyor. Bu çaptaki hırsızlık insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir olaydır” diye konuştu.

Yeni Zelanda Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Andrew Hampton, Çin’in teknolojik casusluğuna karşı birlikte mücadele etmeleri gerektiğini belirterek “Beş Göz”ün ortaklığının en güçlü yönlerinden birinin bu konuda temel değerleri paylaşmak olduğunu kaydetti.