Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Devletin Sunduğu Elektrik Desteği

Devletin sunduğu destek ödemeleri gün gün artmaya devam ediyor. Elektrik desteği ise dar gelirli ailelere fatura yardımı olarak verilmekte. 2023 yılında da milyonlarca kişi elektrik desteğinden faydalanabiliyor. Başvurular, faturasının PTT'ye götürülmesi yoluyla gerçekleşmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.

Yayın Tarihi: 10.07.2023 13:38
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Devletin Sunduğu Elektrik Desteği

Devletin Sunduğu Destek Ödemeleri

Devletin sunduğu destek ödemeleri gün gün artmaya devam ediyor. Devlet dar gelirlinin yanında olmak adına türlü türlü ödemeler yaparken, birey sayısına göre ya da ihtiyaca göre destekler belirleniyor. 2023 senesi boyunca ödeme kat sayıları artarak devam etmekte. Bunda en büyük etken hayat şartlarının git gide zorlaşması olarak açıklanırken, özellikle de temel ihtiyaçları karşılama amacı ile devlet ödemelerini sürdürüyor.

Elektrik Desteği

Hanedeki birey sayısına göre yapılan ödemelerden biri de elektrik desteği olarak biliniyor. Fatura yardımı devletin dar gelirliye sunduğu destek olarak bilinirken, bakanlık tarafından onay alan haneler, her ay faturasının bir kısmını PTT'den çekebiliyor. Söz konusu elektrik desteği hane bazlı olarak ödenmekte. Her ay Aile Bakanlığı'ndan onay alan birey, PTT'den düzenli olarak ödeme alabiliyor. Bunun için ise elektrik faturası ve kimliğini alması yetiyor. 2023 senesinde de milyonlarca kişi elektrik desteğinden faydalanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca sosyal destek alan haneler ise faturasını ve kimliğini alıp PTT'ye gitmesi yetiyor. Yeni başvurmak isteyen bireyler ise elektrik yardımı başvuru şartlarını araştırıyor. Özellikle de kışın fazlalaşan enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak isteyen vatandaş, bu kış da PTT kapılarını aşındıracağa benziyor.

Elektrik Desteği Başvurusu

Nereden yapılıyor? 2023 yılı itibari ile elektrik desteğinden sadece hali hazırda sosyal destek alan vatandaş faydalanabilmekte iken, herhangi bir yere başvuru şartı olmaksızın, faturasının PTT'ye götürülmesi ile ek ödeme anında gerçekleşiyor. Destek kapsamında ödenecek ücret, hanedeki kişi sayısına göre 130-260 TL arasında değişiklik gösteriyor.

E-devletten Başvuru

Sosyal destek ödemesi alan birey, herhangi bir başvuru işlemi gerçekleştirmesine gerek yokken, yeni başvuru yapacak olan ve yeni sosyal yardım ödemesi alan birey, e-devletten başvuru yapabiliyor. Bunun için e-devlet hesabınıza giriş yapılması ve 'Sosyal Yardımlar' sayfasına yönlenmeniz yeterlidir.