Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Dolar Uçacak, Euro Çakılacak! Ünlü Banka Tarih Verdi

Dolar ile euro arasındaki fark adım adım kapanıyor. Dolar kurunun hızlı yükselişi ve euro kurunun sabit kalması yatırımcıları da etkiledi. Kurda yaşanan hareketliliğin ardından dünyaca ünlü banka tarih vererek doları işaret etti. Yatırımcılar soluğu döviz bürolarında alıyor. İşte tüm detaylar....

Yayın Tarihi: 17.10.2023 10:50
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Dolar Uçacak, Euro Çakılacak! Ünlü Banka Tarih Verdi

Dolar Uçacak, Euro Çakılacak!

Dünyaca ünlü banka tarih verdi duyan döviz bürosuna koştu. Dolar ile euro arasındaki fark adım adım kapanıyor. Dolar kurunun hızlı yükselişi ve euro kurunun sabit kalması yatırımcıları da etkiledi. Kurda yaşanan hareketliliğin ardından dünyaca ünlü banka tarih vererek doları işaret etti. Yatırımcılar soluğu döviz bürolarında alıyor. İşte tüm detaylar....

Dolar Euroyu Geçecek Mi?

Yatırımcıların yakından takip ettiği dolar ve euro kuruna dair dünya devinden değerlendirme geldi. Financial Times tarafından paylaşılan habere göre, İsrail ile Hammas arasında patlak veren savaş piyasalarda deprem etkisi yarattı. JPMorgan, Avrupa'nın ithal ettiği enerji fiyatlarındaki yükselme riski ve yüksek borçlanma ücreti vesilesiyle Euro üzerinde büyük bir baskı oluşturdu. Euro tarafındaki son durumun yıl sonuna kadar devam etmesi, ABD doları ile pariteye düşeceği tahminler arasında yer alıyor.

O Pariteyi İşaret Etti

Sayısız belirsizliğin içerisinde baskı altına olan Euro için, JPMorgan tarafından küresel döviz stratejisi araştırma ekibinin eş başkanı Meera Chandan değerlendirmelerini aktardı. Euro kurunda yaşanan zayıflamaya dikkat çekerek, para biriminde yaşanan belirsizliğe rağmen indirim içermediğine dikkatleri çekti. Açıklamaların devamında ise, 'Daha sıkı finansal koşullar ve potansiyel jeopolitik yayılma riskleri, bunların hepsi durgun büyümenin ortasında geliyor' ifadelerini kullandı. Eş Başkan Meera Chandan'a göre, Euro / Dolar için geçtiğimiz dönemlere ait olan 1.05 pariteyi test etmesi hedefleniyor.

Yüzde 6 Rekorun Altına Düştü

Günümüzde 1.05354 dolar seviyelerinden işlem gören Euro, ABD ekonomisindeki gelişimden etkilendi. Dolar kurunun hızlı yükselişi karşısında, Euro temmuz ayındaki zirvesini kaybetti. Temmuz ayından itibaren dolar karşısında yüzde 6 oranında düştü. JPMorgan, Orta Doğu'daki savaşın Avrupa'nın ithal ettiği enerjinin fiyatını yükseltme tehdidi ve yüksek borçlanma maliyetlerinin Euro Bölgesi'nin büyümesi üzerinde baskı yaratması nedeniyle Euro'nun bu yılın sonuna kadar ABD doları ile pariteye düşeceğini tahmin ediyor. Şu anda 1.05354 dolardan işlem gören euro, ABD ekonomisinin beklenmedik gücünün doları yükseltmesinin etkisiyle Temmuz ortasındaki zirvesinden bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 6 değer kaybetti.