Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Dünya Ekonomisti Robin Brooks: Dolar/TL Gerçek Değeri 21 TL

Dünyaca ünlü ekonomist Robin Brooks, Türk lirası için dikkat çeken bir açıklama yaparak, dolar/TL gerçek değerinin 21 TL olduğunu belirtti. Brooks'a göre, liranın serbestçe dalgalanmasına izin verilirse keskin bir düşüş yaşanabilir, ancak daha sonra lira güçlenecek. Türkiye'de derin bir değer ve potansiyel olduğunu vurgulayan Brooks, ilerleyen yıllarda parlak gelişmeler beklediğini ifade etti.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 08:41
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Dünya Ekonomisti Robin Brooks: Dolar/TL Gerçek Değeri 21 TL

Dünya Ekonomisti Robin Brooks: Dolar/TL Gerçek Değeri 21 TL

Dünyaca ünlü ekonomist Robin Brooks'tan Türk lirası için dikkat çeken bir açıklama geldi. Brooks, dolar/TL gerçek değerinin 21 TL olduğunu söyledi. TL için hesaplanan 'adil değer' (fair value) çalışmalarıyla tanınan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Türk lirası için gerçeğe uygun değerimiz Dolar/TRY 21,00'dır. Bu çoğu kişiye çılgınca geliyor ve eğer liranın serbestçe dalgalanmasına izin verilirse keskin bir düşüş yaşanacağına dair şüphe, yok denecek kadar az. Ancak bu yalnızca ilk tepki olacaktır. Lira daha sonra güçlenecek. Türkiye'de derin bir değer var...

Türkiye'de Dolar Kuru

Türkiye'de dolar kuru son yıllarda kesintisiz bir yükseliş trendinde olsa da, zaman zaman ekonomik ve siyasi hamleler sonucu dolar/TL paritesinde aşağı yönlü kırılmalar gözlemlenebiliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Ağustos ayında açıkladığı 750 baz puanlık faiz kararı sonrası 2 lira birden düşen dolar kuru bu duruma örnek gösterilirken, en çarpıcı düşüş ise 21 Aralık 2021 tarihinde yaşanmıştı.

TEK GECEDE 7 LİRA BİRDEN DÜŞMÜŞTÜ! Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın akşam saatlerinde duyurduğu ve Türk lirası mevduatı dolar kuruna endeksleyen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının ilanı sonrası 17 liranın üzerinde bulunan dolar kuru, saatler içerisinde 11 liranın altına inerek milyonlarca vatandaşı hayrete düşürmüştü. Dolarda hakim olan görüş paritenin yükseleceği yönünde olsa da, dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen Goldman Sachs'ın Baş Ekonomisti Robin Brooks, Türk lirası için çok farklı bir beklentiye sahip.

Dolar Yeniden 21 Liraya Düşecek

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Brooks, Türk lirası için adil değerin 21 lira seviyelerinde olduğunu belirterek, ilerleyen günlerde kurun tamamen serbest bırakılacağını ve bu nedenle parite üzerinde ilk aşamada yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşeceğini, sonrasında ise çok sert bir düşüşle dolar kurunun 21 liralara gerileyeceğini açıkladı. Türkiye'de derin bir değer ve potansiyel olduğunu belirten Brooks, geçtiğimiz aylarda yayımladığı raporla da benzer ifadeler kullanarak TL için ilerleyen yıllarda parlak gelişmeler beklediğini ilan etmişti. Bu konuşmalarda 2024 yılının son çeyreğine dikkat çeken uzman isim, Türk lirasından çıkış yaparak dolara yönelen yatırımcıların büyük bir zarar görebileceğinin altını çizdi.