Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Ekonomist Remzi Özdemir Altın Fiyatının Patlayacağı Tarihi Açıkladı

Ekonomist Remzi Özdemir, altının dünyada ucuz kaldığını ve yakında patlama yaşayacağını söyledi. FED'in faiz politikasının altın üzerindeki baskının geçici olduğunu belirten Özdemir, altının yılın ilk çeyreğinden itibaren büyük hareketler göreceğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 16.10.2023 18:02
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Ekonomist Remzi Özdemir Altın Fiyatının Patlayacağı Tarihi Açıkladı

Altın piyasasının geleceği hakkında ekonomist Remzi Özdemir’den çarpıcı açıklamalar geldi.

Özdemir, altının dünyada çok ucuz kaldığını ve yakında patlama yaşayacağını söyledi. Altın fiyatlarındaki dalgalanma yatırımcıların merak konusu oldu. Geçen hafta yükselişe geçen altın, bu hafta düşüş trendine girdi.

Remzi Özdemir: Altın İçin Artık Zaman Yaklaşıyor

Remzi Özdemir, FED’in faiz politikasının altın üzerinde baskı oluşturduğunu ancak bunun geçici olduğunu belirtti. Özdemir, "FED, 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren piyasayı sözleriyle yönlendirecek ve altın için zaman yaklaşıyor. Bir süre sonra 2 bin doların altında altın bulmamız zor olabilir" dedi.

Özdemir, ayrıca İsrail-Filistin arasındaki gerginliğin altına olumsuz yansıdığını ancak bunun da kalıcı olmayacağını ifade etti. Özdemir, "Altında hisse senetlerinde görülen yüzde 10’luk yükselişleri beklemek yanlış olur. Altın daha sakin bir şekilde yükseliyor. Ama büyük fonlar ve Merkez Bankaları altın pozisyonlarını artırıyor. Bu da yılın ilk çeyreğinden itibaren altında büyük hareketler görebileceğimizi gösteriyor" diye konuştu.

Altın Fiyatı Ne Zaman Yükselecek?

Altın piyasasıyla ilgili ekonomik verileri takip eden Özdemir, altının ne zaman uçacağını açıkladı. Özdemir, "Altında FED baskısı olduğunu ve altının bütün dünyada ucuz kaldığını belirten Özdemir, "FED'in bir baskısı var üzerinde halen daha bunu ağır şekilde hissediyoruz çünkü FED yüksek faiz politikasını uzun bir süre sürdürecek. Belki yüksek faiz politikasına gitmeyecek ancak düşürmeyecekte... Bu nedenle altın üzerinde bir baskı var fakat altın aslında bütün dünyada ucuz kaldı. Diğer hisse senetleri daha birçok yatırım aracıyla kıyasladığımız zaman ciddi anlamda ucuz kaldı. Borsalar ciddi anlamda prim yaptı. Amerikan tahvilini görüyoruz. Evet Amerikan tahvillerinde 5 yıllık 2 yıllık ciddi bir potansiyel kar var ancak buradan realize olacak bir süre sonra ve bunun gideceği yer altın" dedi.

Altında hisse senetlerinde görüldüğü gibi yüzde 10'lük yükseliş beklemenin yanlış olacağını belirten Özdemir, "Hisse senedinde bir günde yüzde 10 artış yaşanıyor ancak altında bu kadar agresif olamaz. Evet körfezdeki ısınan sular özellikle İsrail Filistin arasındaki gerginlikler şu an için altını olumsuz gibi etkiliyor ama aslında altının trendi bu değil. Yani bu sadece bazı kesimin güvenli liman olarak sizin de ifade ettiğiniz gibi altına geçmesi" diye konuştu.

Altının yükseleceği zaman dilimi hakkında açıklama yapan Özdemir, "Ama asıl büyük fonlar, Merkez Bankaları sakin bir şekilde altın pozisyonunu artırmaya başladı. Bu da şunu gösteriyor ki yılın ilk çeyreğinden itibaren altında büyük hareketler görebiliriz çünkü altın özellikle 2 bin 100 doların üzerine şuan için çıkmakta zorlanıyor. Zaten bin 910 dolar seviyelerinde şuan. En son 30'ları görmüştü fakat 2024'ün ilk çeyreğinde altında çok ciddi bir hareket bekleniyor. Burada da tabii ki yine FED belirleyici olacaktır ama FED 2024'ün ilk çeyreğinden itibaren faizleri düşürmese dahi piyasaya vereceği mesajlar çok önemli ve ben özellikle Amerika'nın resesyona girmemesi adına FED'in sözleriyle piyasayı yönlendireceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.