Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Emekliler Faiziyle İade Etmek Zorunda Kalacak! 5 Bin Lira İkramiyede Kritik Detay

Emeklilere verilecek 5 bin lira ikramiyede önemli bir detay ortaya çıktı. Emekliler bunu yaptığı takdirde aldığı ikramiyeyi faiziyle geri ödeyecek. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 16.10.2023 16:06
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Emekliler Faiziyle İade Etmek Zorunda Kalacak! 5 Bin Lira İkramiyede Kritik Detay

Emeklilere verilecek 5 bin lira ikramiyede önemli bir detay ortaya çıktı.

Emekliler bunu yaptığı takdirde aldığı ikramiyeyi faiziyle geri ödeyecek. İşte detaylar...

Cumhuriyet'in 100. Yılı itibari ile emeklilere 1 defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak. Emekliler aylar önceden umutla beklemeye başladığı ikramiyenin rakamı açıklanmasıyla geçim sıkıntısı yaşayan emeklinin hayalleri suya düştü. İkramiyenin detaylarında çalışan emekli bu haktan yararlanamayacağı belirtildi. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) konuyu Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacaklarını söyledi.

Emeklilere 5 bin liralık ikramiye ekim ayında emekli aylığı alanlara bir defaya mahsus ödenecek. Cumhuriyet İkramiyesinden, 30 Eylül öncesi emeklilik dilekçesi verip henüz aylık bağlanmayan EYT'liler de yararlanacak. 1-31 Ekim tarihleri arasında 1 gün dahi sigortalı çalışması olan ikramiyeden yararlanamayacak.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, İkramiye için işten çıkış yapıp sonra giriş yapanlar 5 bin lirayı faiziyle iade etmek durumunda kalacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ikramiye için yapılan işten çıkış ve girişleri yakından izleyecek. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan emekli olup Bağ-Kur'lu faaliyette bulunan emekliler de ikramiye alamayacak. Öte yandan Banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlar da ikramiye alamayacaklar.

5 Bin TL Emekli İkramiyesi Kimlere Verilecek?

  • SSK ve Bağ-Kur emeklileri
  • Emekli Sandığı emeklileri
  • Şehit yakınları ve gaziler
  • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar
  • Ölüm aylığı alanlar
  • Şeref aylığı alanlar
  • Geçici köy korucuları