Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Epsom Tuzu: Sağlık ve Güzellik İçin 7 Kullanım Alanı

İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzlarının iyileştirici özelliği bulunuyor. Bu tuzlar aynı zamanda duş jellerinde yer alıyor ve pedikürde kullanılıyor. İşte epsom tuzunun 7 kullanım alanı: Saç Bakımı, Cilt Bakımı, Ayak Bakımı, Acıyı Geçirir, Sindirimi Hızlandırır, Baş Ağrısını Geçirir, İlk Yardım.

Yayın Tarihi: 13.10.2023 15:08
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Epsom Tuzu: Sağlık ve Güzellik İçin 7 Kullanım Alanı

İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzlarının iyileştirici özelliği bulunuyor. Bu tuzlar aynı zamanda duş jellerinde yer alıyor ve pedikürde kullanılıyor.

Epsom Tuzunun 7 Kullanım Alanı

 1. Saç Bakımı

  Saçınız hızlı mı yağlanıyor? 2-3 yemek kaşığı tuzu şampuanınıza ekleyin ve sonucu kendi gözlerinizle görün.

 2. Cilt Bakımı

  Hindistancevizi yağı ve tuz ile kendi cilt kreminizi yapabilirsiniz. Malzemeleri karıştırın ve cildinize daire şeklinde uygulayın. Bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildiniz kurumayacak ve ölü hücreler giderilecektir.

 3. Ayak Bakımı

  Eğer gün boyunca ayakta durmanızı gerektirecek bir işte çalışıyorsanız epsom tuzu size yardım edecektir. Epsom tuzu, zeytinyağı ve sıvı el sabununu bir leğende suyla karıştırıp ayağınızı ovun. Bunu haftada iki kez yaparsanız ayağınız sağlığına kavuşacaktır.

 4. Acıyı Geçirir

  Vücudunuzun ağrıyan bölgelerine epsom tuzu iyi gelir. Epsom tuzu ayrıca morarıklıkları da hızla geçirir.

 5. Sindirimi Hızlandırır

  Sindirim sisteminiz düzgün çalışmazsa bir takım sorunlar ortaya çıkar. Epsom tuzunda yer alan magnezyum sülfat sindirim sisteminizin düzgün işlemesine yardımcı olur.

 6. Baş Ağrısını Geçirir

  Başınız ağrıyorsa, ağrıyan bölgeye epsom tuzu uygulayın. Tuzlu su kaslarınızı rahatlatacak ve size rahatlama hissi vererek stresinizi azaltacaktır.

 7. İlk Yardım

  Eğer vücudunuz bir bölgesine kıymık saplandıysa ve çıkaramıyorsanız, iki yemek kaşığı epsom tuzunu ılık suyla karıştırın ve bölgeye sürün. Eğer parmağınıza saplandıysa, karışımda parmağınızı bekletin. Kıymık kısa bir süre içinde kendiliğinden çıkacaktır.

Normalde kullandığımız sofra tuzlarındaki magnezyum sülfat oranı da %10’dur. Onlar da epsom tuzu gibi kullanılabilirler.