Bist 100
8.991,6 0%
DOLAR
31,96 -0,29%
EURO
34,49 -0,2%
ALTIN
2.322,44 -0,7%

Erdoğan'dan Mehmet Şimşek'e Uyarı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şimşek ve Merkez Bankası ekibine, 'yüksek faize ilişkin' dikkatli olmalarını söylemiş, ekonomide viraja sert girmeyip, virajı geniş almalarını tavsiye etmiş durumda. Müderrisoğlu, yazısında 'Ekonomide ciddi bir iletişim stratejisine' ihtiyaç duyulduğunu hatırlatma görevimiz bulunuyor' görüşünü aktararak 'Hızlı toplantılar, Twitter paylaşımları, Para Politikası Kurulu metinleri bir yere kadar idare ediyor. Oysa... Piyasa profesyonelleri de sade vatandaş da kendi önceliklerine göre mesaj/ tedbir/netice bekliyor. Üstelik bütün bu olup bitenlerin yanı sıra, ileride atılabilecek adımların parlamentoya taşınması yani milletvekilleri ve AK Parti yönetiminin de aydınlatılması zarureti doğuyor. Ve mutlaka Sn. Cumhurbaşkanımızın genel yaklaşımı ve duyarlılığının ön planda tutulması da bütün bu denklemin asli noktasına işaret ediyor' ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 25.07.2023 13:24
Güncelleme Tarihi: 27.04.2024 17:11

Erdoğan'dan Mehmet Şimşek'e Uyarı

Erdoğan'dan Mehmet Şimşek'e Uyarı

Iktidara yakın Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şimşek ve Merkez Bankası ekibine, 'yüksek faize ilişkin' dikkatli olmalarını söylemiş, ekonomide viraja sert girmeyip, virajı geniş almalarını tavsiye etmiş durumda" dedi. Müderrisoğlu, yazısında "Ekonomide ciddi bir iletişim stratejisine" ihtiyaç duyulduğunu hatırlatma görevimiz bulunuyor" görüşünü aktararak "Hızlı toplantılar, Twitter paylaşımları, Para Politikası Kurulu metinleri bir yere kadar idare ediyor. Oysa... Piyasa profesyonelleri de sade vatandaş da kendi önceliklerine göre mesaj/ tedbir/netice bekliyor. Üstelik bütün bu olup bitenlerin yanı sıra, ileride atılabilecek adımların parlamentoya taşınması yani milletvekilleri ve AK Parti yönetiminin de aydınlatılması zarureti doğuyor. Ve mutlaka Sn. Cumhurbaşkanımızın genel yaklaşımı ve duyarlılığının ön planda tutulması da bütün bu denklemin asli noktasına işaret ediyor" ifadelerini kullandı.Müderrisoğlu, şöyle devam etti:"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sn Şimşek ve Merkez Bankası ekibine, "yüksek faize ilişkin" dikkatli olmalarını söylemiş, ekonomide viraja sert girmeyip, virajı geniş almalarını tavsiye etmiş durumda!"

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nas var Nas” ve “Bu kardeşiniz burada olduğu sürece faiz düşmeye devam edecek” çıkışlarının ardından Mart 2021de yüzde 19 seviyesinde olan politika faizi 2021 ve 2022de dörder kez indirildi. Şubat ayındaki toplantıda faiz yüzde 8,50ye çekilmişti. Merkez Bankası mart, nisan mayıs ayında ise politika faizini 8.50de sabit tuttu.AKP iktidarının yanlış politikalarla bozduğu ekonomideki dengeleri ise Merkez Bankası faiz artırarak düzeltmeye çalışıyor. Merkez Bankasının Para Politikaları Kurulu bu kapsamda 27 ay sonra ilk kez faiz artırımına gitti. Haziran ayında politika faizini 650 baz puan artışla yüzde 15e yükseltti. Son olarak yeni başkan Hafize Gaye Erkanla ikinci toplantısını yapan Kurul, politika faizini Temmuzda 250 puan artışla 15ten yüzde 17.50ye yükseltti. Faiz artışı beklentilerin altında kaldı.ERDOĞANIN TAVSİYESİNİ AKTARDIİktidara yakın Sabah gazetesinin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkanın iletişim stratejisini eleştirdiği yazısında Ekonomide ciddi bir iletişim stratejisine ihtiyaç duyulduğunu hatırlatma görevimiz bulunuyor. Hızlı toplantılar, twitter paylaşımları, Para Politikası Kurulu metinleri bir yere kadar idare ediyor dedi.Müderrisoğlu, faiz politikalarıyla ilgili olarak Erdoğanın Bakan Şimşek ve Merkez Bankası ekibine uyarıda bulunduğunu belirtti. Sabah yazarı, bu bilgiyi köşesinde şu sözlerle aktardı:Ve mutlaka Sn. Cumhurbaşkanımızın genel yaklaşımı ve duyarlılığının ön planda tutulması da bütün bu denklemin asli noktasına işaret ediyor. Şimdilik söyleyebileceğimiz şu ki... Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sn Şimşek ve Merkez Bankası ekibine, yüksek faize ilişkin dikkatli olmalarını söylemiş, ekonomide viraja sert girmeyip, virajı geniş almalarını tavsiye etmiş durumda!